Mantar çeşitlerinde elemental analiz ve doğal radyoaktivite ölçümü
Natural radioactivity measurement and elemental analysis in variety of mushroom species
  1. Tez No: 284430
  2. Yazar: SİBEL AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, başta Karadeniz Bölgesi'nin Ordu ve Kastamonu illeri olmak üzere Türkiye'nin farklı alanlarından toplanan ve alınan çeşitli mantar türlerinin elemental analizi, toplam alfa, toplam beta ve bazı doğal radyoizotopların (232Th, 40K, 238U) radyoaktivite konsantrasyonları belirlenmiştir. Ayrıca yapay radyoizotop olan 129I ve 90Sr radyoaktivite konsantrasyonları da ölçülmüştür. Mantar türlerinin elemental analizleri için Epsilon5, PANalytical, Almelo, the Netherlands model EDXRF spektrometresi kullanılmıştır. Mantar türlerinin EDXRF tekniği ile yapılan elemental analiz sonucu Mg, Al, P, S, Cl, K, Ca, Ti, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Rb, Sr, Y, I, Yb ve Pb gibi elementlerin konsantrasyonları belirlenmiştir. Toplam alfa radyoaktivite ölçümleri için, 7286 düşük seviyeli alfa sayacı, toplam beta radyoaktivite ölçümleri için, penceresiz sintilasyon sayacı, örneklerin radyoizotop konsantrasyon ölçümleri için ise gama hassas sintilasyon sayacı kullanılmıştır. Ölçümler sonucunda, mantar örneklerinin toplam alfa radyoaktivite seviyelerinin 0,035±0,027 Bq/g ile 0,300±0,031 Bq/g değerleri arasında, toplam beta radyoaktivite seviyelerinin ise 0,011±0,006 Bq/g ile 0,077±0,006 Bq/g değerleri arasında dağılım gösterdiği görülmüştür. Mantarlarda belirlenen toplam alfa, toplam beta radyoaktiviteleri ile radyoizotop (232Th, 40K, 238U) aktivite konsantrasyonlarının mantarın türüne, ekosistemine ve yetiştiği alanın toprak yapısına bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, gross alpha, beta and natural radioactivity concentrations of some radioisotopes (232Th, 40K, 238U) have been determined for various mushroom samples collected from Blacksea region especially in Ordu and Kastomonu provinces. Elemental analysis have also been performed on the samples. Besides, radioactivity of un-natural radio nuclides 129I and 90Sr have been measured. Epsilon5, PANalytical, Almelo, the Netherlands model EDXRF spectrometer is used for elemental analysis of mushroom samples. Concentrations of elements Mg, Al, P, S, Cl, K, Ca, Ti, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Rb, Sr, Y, I, Yb and Pb etc. in Mushroom samples have been determined with EDXRF technique. 7286 low level alpha counter is used for gross alpha measurement, scintillation counter is used for gross beta measurement and gamma scintillation counter is used for radioisotope concentration measurements. The measurements results show that gross alpha activity is between 0,035±0,027 Bq/g and 0,300±0,031 Bq/g and gross beta activity is between 0,011±0,006 Bq/g and 0,077±0,006 Bq/g. It is seen that gross alpha, beta and radionuclide activity concentrations is depend on mushroom type, ecosystem and soil property of location where mushroom is grown.