Paulownia (Paulownia elongata) odununun anatomik, fiziksel ve mekanik özellikleri ile kullanım alanları üzerine araştırmalar
The anatomical, physical and mechanical properties of paulownia (Paulownia elongata) wood and researchs on usage areas
  1. Tez No: 284429
  2. Yazar: ALPEREN KAYMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, bölge farklılığının Paulownia elongata odununun anatomik, fiziksek ve mekanik özelleri üzerine etkisini incelemektir.Farklı üç bölgeden ( Mersin, İzmir ve Sakarya) deneme ağaçları alınmış ve bunlardan elde edilen örnekler üzerinde ölçme ve testler yapılmıştır.Anatomik özelliklerin belirlenmesinde lif uzunluğu, lif genişliği, lümen çapı; fiziksel özelliklerin belirlenmesinde, hava kurusu yoğunluk, tam kuru yoğunluk, hacim- ağırlık değeri, daralma ve genişleme; mekanik özelliklerin belirlenmesinde ise eğilme direnci, elastikiyet modulü, liflere paralel basınç direnci, dinamik eğilme (şok) direnci, statik sertlik (Janka), makaslama direnci, liflere paralel- dik çekme direnci tayini denemeleri yapılmıştır. ve sonuçlar literatürde verilen değerlerle karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak, bölge farklılığının fiziksel özelliklerden hava kurusu yoğunluk, tam kuru yoğunluk, hacim- ağırlık değeri, daralma ve genişleme değerlerinde anlamlı farklılıklar meydana getirdiği belirlenmiştir. Fakat, anatomik özelliklerde çoğunlukla anlamlı farklılıklar göstermemiştir.Mekanik özelliklerden eğilme, eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel basınç direnci, liflere paralel çekme direnci, liflere dik çekme direnci, dinamik eğilme direnci ve Janka sertlik değerlerinde çeşitli güven düzeylerinde anlamlı farklılıklar göstermiştir. Fakat, liflere paralel makaslama direnci değerlerinde anlamlı farklılıklar göstermemiştir.Elde edilen sonuçlara göre; İzmir (Menderes) yöresinden temin edilen Paulownia elongata odununun bazı anatomik, fiziksel ve mekanik özelliklerinin Mersin (Tarsus) ve Sakarya (Hendek) yöresinden elde edilen Paulownia elongata odunlarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out the effect of regiion growth on the anatomical, physical and mechanical properties of Paulownia elongata wood.All experiment trees were obtained from Izmir (Menderes), Mersin (Tarsus) and Sakarya (Hendek) region.This study was conducted to explore Anatomical properties eg. fiber lenght, fiber width, lumen diameter, physical properties eg. owen dry density, air density, volume weight, volumetric shrinkage, volumetric swelling and mechanical properties eg. bending strength, modulus of elasticity, compression parallel to fiber, impact strength, hardness (Janka), cleavage strength, tensile strength of the Paulownia elongata wood. and the result compared with the values given in the literature.The result showed that the growth region effected owen dry density, air density, volume weight, volumetric shrinkage, volumetric swelling value significantly. but most of anatomical properties weren?t from each other significantly.Whereas in bending strength, modulus of elasticity, compression parallel to fiber, impact strength, hardness (Janka) and tensile strength showed differences significant in various degree of probabililities; whereas in cleavage strength the opposite was true.It is found out determined some anatomical, physical and mechanical properties of Paulownia elongata wood that were obtained from İzmir region is higher than that of the other woods.