Kahramanmaraş kırmızı biber tarım alanlarının organik üretime uygunluğunun, pestisit kullanımı ve kalıntı düzeyi bakımından incelenmesi
The search for convenience of red pepper agricultural fields in Kahramanmaraş for organic agriculture in terms of pesticide usage and the levels of it's residue
- Tez No: 284438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERSİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada Kahramanmaraş ve çevresinde organik tarım yapılabilirliği ve bölgenin organik tarıma uygunluğu üreticilerin pestisit kullanım alışkanlıkları için yapılan anket çalışması bakımından belirlenmeye çalışılmıştır. Bununla yetinilmeyerek üreticilerin ürettiği kırmızı biber meyvelerindeki pestisit kalıntısı miktarlarına da bakılmış ve bölgenin organik tarıma uygunluğu bu verilerle de incelenmeye çalışılmıştır.Araştırmada anket çalışmaları; Kahramanmaraş'ın Merkez, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerine bağlı köylerindeki üreticiler ile gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmalarında bölgede kırmızı biber üretimi yapan yaklaşık 300 üretici arasından % 10'luk bir dilimi temsil edecek 30 üretici değerlendirilmiştir. Bu üreticilere kırmızı biber üretimi alışkanlıkları ve pestisit kullanımı ile ilgili anket soruları yöneltilmiştirAraştırmada pestisit analizi yapılacak kırmızı biber meyvesi örnekleri anket çalışması yapılan üreticilerden elde edilmiştir. Örnekler en az 10 dekar ve üzerinde kırmızı biber üretim alanına sahip toplam 27 üreticiden 28-29 Eylül 2010 tarihleri arasında toplanmıştır. Örneklerin ikinci hasat döneminde ve birbirine komşu olmayan üreticilerden alınmasına dikkat edilmiştir. Analizler Adana İl Kontrol Laboratuarı Müdürlüğü tarafından Kalıntı Analiz Laboratuarındaki LC/MS MS cihazı ile gerçekleştirilmiştir.Tüm anket sonuçları topluca değerlendirilmek istendiğinde Kahramanmaraş kırmızı biber üreticilerinin eğitim düzeyleri beklenilen düzeyde olmamakla birlikte; çoğunluğunun ÇKS' ye 5 yıl ve üzeri kayıtlı olması, yaklaşık % 75'inin kırmızı biber tarımı ile 10 yıldır uğraş vermeleri, bu konuda gerektiğinde uzman yardımına başvurmaları bilinçli olduklarını göstermektedir. Ancak üreticilerin % 75'inin bu üretimlerinde kendi imkanlarından başka kaynaklara bağlı olmaları, % 82'sinin geçimlerini istenilen düzeyde gerçekleştirememesi ve % 72'sinin sonraki yıllarda da kırmızı biber üretimini düşünmeleri çıkmazlarını oluşturmalarına rağmen, kırmızı biber tarımından kopamayacaklarını ortaya koymaktadır. Bu çıkmazın üstesinden gelebilmek için üreticilerin % 94 gibi büyük bir çoğunluğunun imkan verilmesi halinde alternatif tarım sistemlerine yönelebileceği bulgusu önem arz etmektedir. Nitekim kırmızı biber üreticilerin toprak hazırlama, gübre, hastalık-zararlı gibi beklenilen sorunların aksine kendilerine gelir getirebilecek pazarlama ve bu pazarlama öncesi ürünlerini en iyi şekilde piyasaya sürebilecek kurutma konuları en önemli sorunlarını oluşturdukları görülmektedir.Kahramanmaraş kırmızı biber tarımında uğraş verenlere bu üretim kolunu değiştirmeden daha fazla gelir imkanı sunabilecek en önemli alternatif sistemlerinden birisinin organik tarım olabileceği ve üreticilerin organik tarıma yatkın oldukları görülmüştür. Bir bölgede organik tarımı gerektirebilecek ve kısıtlayabilecek en önemli faktörlerin başında kimyasal gübreler ve ilaçlar gelmektedir. Kahramanmaraş bu yönden şanslı olarak addedilebilir. Öyle ki, Kahramanmaraş'ta kırmızı biber alanlarında pestisit kullanımı ve bu kullanım bakımından fazlaca bir problem bulunmamaktadır. Çünkü çalışma ile, kırmızı biber tarımı ile uğraşanların pestisit kullanım sıklık ve miktarlarının gerek uzun yıllar ve gerekse deneme yılındaki anket bulgularına göre sorun oluşturacak düzeylere ulaşmadığını belirlenmiştir.Kahramanmaraş'ta kırmızı biber üreticilerin ürettikleri kırmızı biber meyvelerinin kalıntı analizleri sonucunda değerlendirmeye alınan toplam 27 örnekte 179 pestisit tipi taranmış ve araştırmaya konu olan kırmızı biber üreticilerine ait kırmızı biber meyve örneklerinin 26 tanesinde (% 96.5) herhangi bir pestisit kalıntısına rastlanmamıştır. Pestisit kalıntısı sadece bir örnekte (% 3.5) bulunmuştur. Bu örnekteki kalıntı miktarı ise uluslararası maksimum kalıntı limitleri düzeyinin altında bir değerdir.Araştırmadan elde edilen tüm sonuçlara göre; Kahramanmaraş bölgesinde kırmızı biber meyvelerinde pestisit kalıntı miktarları bakımından organik tarım yapılabilirliğinin olanak dahilinde olduğunu söylemek mümkündür. Nitekim bölgede üreticilerle yapılan ve pestisit kullanımının fazlaca rağbet edilen bir alışkanlık olmadığını gösteren anket sonuçları da bu bulgularımızı doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the feasibility of organic agriculture in and around Kahramanmaraş and the convenience of the region for the implementation of organic agriculture with a survey study related with the pesticide usage habits of the producers. In addition to this survey, the amounts of pesticide residue in the red pepper samples produced by the local producers have been examined and the convenience of the region for the organic agriculture has been studied with these data.The survey studies in the research have been realized with the producers in the villages of Kahramanmaraş Centre, Pazarcık and Türkoğlu Boroughs. Among the approximate 300 red pepper producers in the region, 30 producers which represent the slice of 10 % are selected for this survey. The survey questions regarding the habits of red pepper production and the pesticide usage are asked to these producers.In the research, the red pepper samples with which the analysis of pesticide will be performed have been collected from the producers with whom the survey is made. The samples were gathered from 27 producers who have got a red pepper production area of at least 10 decares and over between the dates of 28-29 September 2010. It is paid attention to take the samples on the second harvest period and from the producers which are not neighbours to each other. Analyses have been carried out by the Directorate of Adana Provincial Control Laboratories in the Laboratory of Residue Analysis with the LC/MS MS device.When all the results of the survey are assessed totally, it is seen that the education levels of the red pepper producers in Kahramanmaraş are not adequate. That most of them have been registered to Farmer Registry System for more than 5 years and that around 75 % of them have been dealing with the agriculture of red pepper for 10 years and that they have seeked for expert assistance in this field when necessary, however, show that they are well informed. In the production of red pepper that the 75 % of these producers are dependent on other sources apart from the ones of their own and that 82 % of them cannot get by at the desired levelsand that 72 % of them consider to produce red pepper fort he consecutive years as well constitute the problems of red pepper production; After all, they are not willing to give up the agriculture of red pepper. In order to come over these problems, the finding that the majority of these producers like 94 % of them may head for the alternative agriculture systems when they are given the the possibility, is of great importance. On the contrary to the expected problems of the red peper producers such as soil preparation, fertilizer, diseases and pests marketing that will provide them income and before marketing, the drying issue of the red peppers to launch them to the market in the best way are the main problems.It is seen that one of the most significant alternative systems which can offer more income to the people who deal with red pepper agriculture in Kahramanmaraş without changing their production field, is organic agriculture and the producers are prone to the organic agriculture. Among the most important factors that require and limit the organic agriculture in a region are the chemical fertilizers and herbicides. Kahramanmaraş can be regarded lucky in this perspective. In other words, pesticide usage in the fields of red pepper areas in Kahramanmaraş does not cause big problems. Thanks to this study it is determined that the pesticide usage amount and frequency of the farmers dealing with the agriculture of red pepper have not reached the levels that can cause problems according to the survey findings of long years or the trial year.In the residue analysis results of red pepper samples produced by the red pepper producers in Kahramanmaraş, 179 types of pesticide have been examined among the 27 samples which have been collected for assessment and no pesticide residue has been seen in the 26 (96.5 %) red pepper samples which belong to the red pepper producers who are subject to the research. The residue of pesticide has been found 3.5 % in just one sample. The residue amount in this sample is below the level of international maximum residue limit.In accordance with all the results gathered through this research, it can be said that the feasibility of organic agriculture is possible in terms of the amounts of pesticide residue on the red pepper cultivars in Kahramanmaraş. Additionally, these findings are verified by the results of survey which have been made with the producers and they also show that the usage of pesticide is not a popular habit.