Granny smith ve red chief elma çeşitlerinin Aloe vera ile biyomuhafazası
Bio-preservation of granny smith and red chief apple varieties using Aloe vera gel
- Tez No: 284437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ERGUN, YRD. DOÇ. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma soğuk havada muhafaza edilen yeşil renkli Granny Smith ve kırmızı renkli Red Chief elma çeşitlerinde, Aloe vera jel uygulamasının (%0, 1, 5 ve 10) etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Aloe vera jeli ile muamele edilen meyveler soğuk hava deposunda 2 °C'de 6 ay süre ile muhafaza edilmiş ve her ay ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, meyve kabuğunda renk değişimleri, suda çözünür kuru madde miktarı, titre edilebilir asit yüzdesi ve pH değerleri kayıt edilmiştir. Aloe vera uygulamaları Granny Smith çeşidinde ağırlık kaybını yavaşlatıcı bir etkide bulunmuştur. Depolama boyunca her iki çeşidin meyve etinde belirli oranlarda bir sertlik kaybı olmuş ve bu kayıp Aloe vera uygulamalarından etkilenmemiştir. Hem Granny Smith hem de Red Chief meyvelerinde depolama boyunca renk değişimleri kayıt edilmiştir. Aloe vera jelinin renk değişimine en belirgin etkisi Granny Smith çeşidinin meyve yüzeyinde yeşil renk kaybını yavaşlatması olarak belirlenmiştir. Suda çözünür kuru madde miktarı ve titre edilebilir asit yüzde değerleri her iki çeşitte de zamanla düşük oranlarda da olsa azalma göstermiştir. Aloe vera jeli (%5 ve %10) ile muamele edilen Granny Smith çeşidine ait meyvelerde suda çözünür kuru madde miktarı ve titre edilebilir asit yüzdesi daha yüksek bulunmasına rağmen Red Chief çeşidinde Aloe vera'nın herhangi bir etkisine rastlanılmamıştır. Granny Smith çeşidinde pH değerinde zamanla az bir miktarda düşüş olmasına rağmen Red Chief çeşidinde zamanla az bir miktarda artış görülmüş ancak Aloe vera jel uygulamasının pH değeri üzerine herhangi bir etkisine rastlanılmamıştır. Sonuçlar Aloe vera jel uygulamasının Granny Smith elma meyvesinin biyomuhafazasında kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to study effects of Aloe vera gel (0, 1, 5 and 10%) application on green-colored Granny Smith and red-colored Red Chief apples maintained at a chilling storage condition. The fruit treated with Aloe vera gel were stored at 2 °C for 6 months, and at one-month interval weight loss, fruit flesh firmness, color change parameters, soluble solids content, percent titratable acidity and pH values were recorded. Aloe vera treatments had an impending effect of weight loss in Granny Smith variety. During the cold storage, there was a firmness loss at definite rates on the both varieties? fruit flesh; however, the loss was not affected by Aloe vera gel applications. Changes in color parameters on both Granny Smith and Red Chief fruit were recorded during the period of the storage. The most marked effect of Aloe vera gel on color change was observed on the fruit surface of Granny Smith variety in the forms of retarding green color loss. Soluble solids content and percent titratable acidity slightly showed a declining rate in both cultivars with time. Soluble solids content and percent titratable acidity was recorded higher in Granny Smith apple fruit treated with Aloe vera gel (5 and 10%) while no effects of Aloe vera on these parameters were found in Red Chief apple fruit. The pH value in Granny Smith fruit slightly decreased with time while increased in Red Chief fruit; no effects of Aloe vera on pH value were found. The results indicate that Aloe vera gel treatment may be used as bio-preservative on Granny Smith apple fruit.