Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilen bazı kırmızı biber ve pamuk çeşitlerinin benimsenmesi ve yayılması
Adoption and diffusion of some seed varieties developed by the directirate of Kahramanmaraş Agricultural Research Institution
- Tez No: 284403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından tescil ettirilen kırmızıbiber ve pamuk çeşitlerinin, yörede üretimi yoğun olarak yapılan ilçelerdeki benimsenme durumunu, çiftçilerin tohum temini ile ilgili karşılaştıkları sorunları, kırmızıbiber ve pamuk çeşitleri konusunda yararlandıkları bilgi kaynaklarını belirlemek ve enstitünün geliştirdiği tohumları benimseyen ve benimsemeyen çiftçileri sosyoekonomik özellikler ve iletişim davranışları bakımından karşılaştırmaktır. Araştırmanın katılımcıları pamuk ve kırmızı biber üretiminin en yaygın olarak yapıldığı köylerden işletme büyüklüğü ölçütü ve tesadüfi tabakalı örnekleme metoduna göre seçilen 127 çiftçiden oluşturulmuştur.Araştırma bulguları yörede kullanılan toplam kırmızıbiber tohumunun %26,8'inin, pamuk tohumunun ise %17,3'ünün Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından tescil edilen çeşitlerden oluştuğunu göstermektedir. Enstitü tarafından geliştirilmiş pamuk ve kırmızıbiber çeşitlerinin benimsenme oranının oldukça düşük kaldığı araştırmada, benimseyen ve benimsemeyen çiftçiler arasında sosyoekonomik özellikler ve iletişim davranışları bakımından önemli farklılıklar bulunmuştur.Araştırmada Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından tescil edilmiş çeşitlerin çiftçiler tarafından kullanımını artırmak için eğitim ve yayım faaliyetlerinin düzenli olarak yapılması ve çiftçilerin yeniliklerin yararlarından haberdar edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine the adoption status of cotton and red pepper varieties developed by Kahramanmaraş Agricultural Research Institute in intensive cotton and red pepper production areas of Kahramanmaraş province. The specific objectives included to determine seed providing problems encountered by farmers, sources of cotton and red pepper seeds information, and socioeconomic and information seeking behavior differences between adopters and non-adopters. Participants were a stratified sample of 127 farmers drawn from intensively cotton and red pepper producing areas of Kahramanmaraş province considering the total area of production by each farm.Research findings showed that 26,8% of total red pepper seeds and 17,3% of total cotton seeds used in the area provided form Kahramanmaraş Agricultural Research Institute. This finding verified that adoption rates of cotton and red pepper seed varieties in the region was quite low. There were significant differences between adopters and non-adopters in terms of socioeconomic characteristics and information seeking behavior.It was concluded that in order to increase the adoption rate of cotton and red pepper seeds developed by Kahramanmaraş Research Institution, extension education activities must be continuously developed and farmers are needed to be informed about the relative advantages of innovations.