Üniversal çeltik primerlerinin farklı adi fiğ (Vicia sativa L.) hatlarına ait genomların moleküler karakterizasyonunda kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of usage possibilities of universal rice primers in molecular characterzations of various common vetch (Vicia sativa L.) line genomes
  1. Tez No: 284440
  2. Yazar: MUSTAFA TOPU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma bazı adi fiğ hat ve tescilli çeşitler arasındaki genetik çeşitliliği ve bazı bitkisel farklılıkları tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Hat ve çeşitlere ait ana sap uzunluğu, çiçeklenme gün sayısı, ana saptaki dal sayısı, yaprak sayısı, yaprakçık sayısı gibi bitkisel özellikler tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak yürütülen tarla çalışması ile belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan hat ve çeşitler arasında, incelenen bitkisel özellikler bakımından çok önemli farklılıklar tespit edilmiştir.Moleküler karakterizasyon amacıyla kullanılan 21 URP markır çifti toplam 86 bant üretmiş olup 65'nin polimorfik olduğu saptanmıştır. Ortalama polimorfizim oranı %74 olarak belirlenmiştir. Ortalama 0.59 olarak hesaplanan polimorfizim bilgi içerik değeri 0.21 ile 0.88 arasında değişim göstermiştir. Adi fiğ hatları arasındaki genetik uzaklık 0.0479 ile en düşük 0.7404 ile en yüksek olarak tespit edilmiştir. UPMGA yöntemine göre oluşturulan filogenetik ağaçta fiğ hatları esas olarak iki ana gruba ayrılmıştır. Çalışma sonuçları, fazla oranda polimorfik bant üreten ve PIC değeri yüksek olan URP markırlarının fiğ hat ve çeşitleri arasındaki genetik farklılıkların belirlenmesinde kullanılabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, çalışmada ıslah programlarında kullanılabilecek bu hat ve çeşitlerin morfolojik ve moleküler özelliklerine ait çok önemli yeni bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine genetic diversity and plant differences among some common vetch lines and varieties. The main stem length, days to flowering, the number of branches and the number of leaves on main stem as well as the number of leaflets of the lines and varieties were determined in a field experiment using randomized complete block design with 3 replications. Significant differences were determined for the parameters measured among the lines and varieties used in this study.Twenty one URP double primer combinations used for the molecular characterization have produced a total of 86 bands. Of those, 65 bands were polymorphic. The average polymorphism rate was calculated as 74%. The polymorphims informatin content a(PIC) value has ranged from 0.21 to 0.88. The average PIC value was calculates as 0.59. Genetic distance among common vetch lines has changed from 0.0479 to 0.7404. The phylogenetic tree constructed based on UPGMA method showed two main groups. The results of this study indicated that URP primers which gave the high PIC value and produced several polymorphic bands could be used to determine genetic variation present among common vetch lines and varieties. In conclusion, this study has provided several new findings for the common vetch lines and varieties that would be used in a breeding program.