Bir rezin simanın dört farklı metal alaşıma bağlanma dayanımına metal primelerin etkisi
Effect of metal primers on bond strenght of a resin cement to 4 different metal alloys
- Tez No: 172032
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ AYKENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2006 Dt. Soner KAHVECİOĞLU Prof. Dr. Filiz AYKENT Bir Rezin Simanın Dört Farklı Metal Alaşıma Bağlanma Dayanımına Metal Primerlerin Etkisi Bu çalışmada, yeni primer sistemler kullanılarak, 4 farklı tip metal alaşımına, rezin yapıştırıcı simanın bağlanma dayanımının karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve hangi metal alaşıma hangi primer uygulandığında bağlantının daha güçlü olacağını tespit etmek amaçlanmıştır. 2 mm kalınlığında ve 10 mm çapındaki test örneklerini elde edebilmek için paslanmaz çelik özel bir kalıp kullanıldı. Bu kalıp ile hazırlanan 400 adet standart mum örnek, herbir metal alaşımından 100 örnek hazırlamak üzere rastgele 4 gruba ayrıldılar. İlk grup 100 mum örnek Co-Cr, ikinci grup Ni-Cr, üçüncü grup Au-Pd-Ag ve son grup 100 mum örnek de titanyum alaşımlarından üretici firma talimatlarına uygun olarak döküldüler. Tüm metal alaşımlardan elde edilen örneklerin tijleri kesildi ve revetman artıkları uzaklaştırıldı, yüzeyleri taşlandı ve No:600 silikon karpid kağıtlar ile aşındırıldı. Tüm metal diskler soğuk akril içerisine bir yüzeyleri dışarıda kalacak şekilde gömüldü. Metal yüzeyleri üretici firma talimatlarına göre kıymetli alaşımlarda 50 um diğer alaşımlarda 125 (im alüminyum oksit ile 0.5 MPa basınçla ve 5 mm uzaklıktan 10 sn süreyle kumlandı. 847. SUMMARY Effect of Metal Primers on Bond Strength of a Resin Cement to 4 Different Metal Alloys The aim of this study was to compare the bond strengths of different primer systems applied to 4 different alloys and to determine which primer is to be applied to which metal alloy in order to attain the strongest bond. In order to obtain specimens with a thickness of 2 mm and a diameter of 10 mm, a stainless steel mold was used. 400 wax patterns prepared with this mold were randomly divided into 4 groups of 100 for each metal alloy. Then metal alloys (group 1: Co-Cr, group 2: Ni-Cr, group 3: Au-Pd-Ag, group 4: titanium) were casted according to the manufacturer's instructions. The sprues and investment remnants were removed from all alloy discs and the surfaces of discs were stoned and then polished using No: 600 silicon carbide sandpaper. Each disc was embedded into the self curing acrylic resin so that one of their surfaces was exposed. Then, exposed surface of each disc was sandblasted with 50 u aluminium oxide in precious alloys and with 125 u aluminium oxide in other alloys under 0.5 MPa pressure for 10 seconds at a distance of 5 mm. Each group was randomly divided into 5 subgroups of 20 each and then the 1st subgroup was treated with V Primer, the second with All-Bond II B Primer, the third with Metal Primer, the fourth with Metal primer II and the 5th group was used as the control without applying any primer. 87Her bir metal alaşımından elde edilen ilk 20 adet örneğe V Primer, ikinci 20 adet örneğe All-Bond II B Primer, üçüncü 20 adet örneğe Metal Primer ve dördüncü 20 adet örneğe Metal Primer II firma talimatlarına göre uygulandı. 20 adet örnek ise primer uygulanmadan kontrol grupları olarak bırakıldılar. Standart çap ve yükseklikte rezin yapıştırıcıyı uygulamak için 4 mm çaplı fabrikasyon plastik bir boru eşit aralıklarla kesildi. Elde edilen plastik kalıplar metal alaşımının tam ortasına yerleştirilerek içerisine Multilink Refill kimyasal sertleşen rezin yapıştırıcı siman parmak basıncı uygulanarak yerleştirildi. Yapıştırma işleminden 1 saat sonra örnekler 37 °C de 24 saat suda bekletildi. Her gruptaki ilk 10 örnek 1 dk'lık periyotlarla 2000 kere 5 °C ve 55 °C de termosiklus işlemine tabi tutuldular. Diğer 10 örneğe ise termosiklus işlemi uygulanmadı. Daha sonra örnekler, universal test cihazında bağlantı arayüzeylerinden 0.5 mm/dk. hızda makaslama tip de kuvvete tabi tutuldular. Kopma değerleri Newton cinsinden elde edildi ve daha sonra MPa'a çevrildi. Sonuçlar çok yönlü varyans analizi, Tukey HSD testi, T testi, Kruskal VVallis ve Mann Whitney U istatistiksel analizleriyle değerlendirildi. Çok yönlü varyans analizi metaller, primerler ve termosiklus uygulanan ve uygulanmayan örnekler arasında istatistiksel olarak önemli derecede fark olduğunu ortaya koydu (PO.05). Metal alaşımları arasında en yüksek ortalama bağlanma dayanımını titanyum alaşımı gösterdi ve bunu Ni-Cr alaşımı izledi. Tukey HSD testi bu iki grubun ortalama bağlanma dayanım değerleri arasında farkın istatistiksel açıdan önemsiz olduğunu gösterdi (P>0.05). Bu grupları da sırasıyla Au-Pd-Ag ve Co-Cr alaşımları izledi. Bu iki metal alaşımın ortalama bağlanma dayanım değerleri, Ni-Cr ve titanyum alaşımlarının 85
Özet (Çeviri)
Her bir metal alaşımından elde edilen ilk 20 adet örneğe V Primer, ikinci 20 adet örneğe All-Bond II B Primer, üçüncü 20 adet örneğe Metal Primer ve dördüncü 20 adet örneğe Metal Primer II firma talimatlarına göre uygulandı. 20 adet örnek ise primer uygulanmadan kontrol grupları olarak bırakıldılar. Standart çap ve yükseklikte rezin yapıştırıcıyı uygulamak için 4 mm çaplı fabrikasyon plastik bir boru eşit aralıklarla kesildi. Elde edilen plastik kalıplar metal alaşımının tam ortasına yerleştirilerek içerisine Multilink Refill kimyasal sertleşen rezin yapıştırıcı siman parmak basıncı uygulanarak yerleştirildi. Yapıştırma işleminden 1 saat sonra örnekler 37 °C de 24 saat suda bekletildi. Her gruptaki ilk 10 örnek 1 dk'lık periyotlarla 2000 kere 5 °C ve 55 °C de termosiklus işlemine tabi tutuldular. Diğer 10 örneğe ise termosiklus işlemi uygulanmadı. Daha sonra örnekler, universal test cihazında bağlantı arayüzeylerinden 0.5 mm/dk. hızda makaslama tip de kuvvete tabi tutuldular. Kopma değerleri Newton cinsinden elde edildi ve daha sonra MPa'a çevrildi. Sonuçlar çok yönlü varyans analizi, Tukey HSD testi, T testi, Kruskal VVallis ve Mann Whitney U istatistiksel analizleriyle değerlendirildi. Çok yönlü varyans analizi metaller, primerler ve termosiklus uygulanan ve uygulanmayan örnekler arasında istatistiksel olarak önemli derecede fark olduğunu ortaya koydu (PO.05). Metal alaşımları arasında en yüksek ortalama bağlanma dayanımını titanyum alaşımı gösterdi ve bunu Ni-Cr alaşımı izledi. Tukey HSD testi bu iki grubun ortalama bağlanma dayanım değerleri arasında farkın istatistiksel açıdan önemsiz olduğunu gösterdi (P>0.05). Bu grupları da sırasıyla Au-Pd-Ag ve Co-Cr alaşımları izledi. Bu iki metal alaşımın ortalama bağlanma dayanım değerleri, Ni-Cr ve titanyum alaşımlarının 85A pre-fabricated plastic pipe with a diameter of 4 mm was cut into equal parts in order to standardize the height and the diameter of the resin. Obtained plastic molds were placed in the middle of all discs and Mutlilink Refill chemical curing resin cement was placed into each mold with finger pressure. After 1 hour the bonding procedure, all specimens were stored in water for 24 hours at 37 °C. Ten specimens from each subgroup were thermocycled 2000 times at 5 °C and 55 °C with a dwell time of 1 minute. The other 10 specimens were not subjected to thermocycling. Shear bond strength test was perfomed with a universal testing machine at a crosshead speed of 0,5 mm/min. Bond strength values were calculated as newton then coverted to MPa. The data were evaluated with two way ANOVA, Tukey HSD test, T test, Kruskal Wallis and Mann Whitney U. The results of the variance analysis revealed a statistically significant difference among metals, primers and the specimens that were subjected to thermocycle and those were not (PO.05). The highest mean shear bond strength value was that of titanium alloy followed by that of Ni-Cr alloy. The results of the Tukey HSD test revealed that there was no statistically significant difference between these 2 groups in terms of bond strength (P>0.05). It was found that the bond strengths of Au-Pd-Ag and Co-Cr alloys were significantly less than those of Ti and Ni-Cr alloys (P0.05). The greatest shear bond strength value (12.16 MPa) among primers was found to be that of Metal Primer II, followed by that of metal primer and there was no statistically significant difference between the shear bond strengths of these 2 groups (P>0.05) The 88shear bond strengths of All Bond II Primer B and V Primer were found to be less than those of Metal Primer II and Metal Primer and no statistically significant difference was found between the shear bond strength values of All Bond II Primer B and V Primer (P>0.05) Control group had the lowest shear bond strength value (6.13 MPa). There was no statistically significant difference between the shear bond strengths of the control group and V Primer (P>0.05). The results of the T test revealed that the bond strength of the specimens subjected to thermocycle process was significantly less than that of the specimens which were not subjected to thermocycle process (PO.05). The findings obtained from SEM images showed that among the specimens which were not subjected to thermocycle process, resin-metal interface width of Ti and Ni-Cr alloys was found to be smaller than that of Au-Pd-Ag and Co-Cr at failure sites and that the most of the failures occurred in primer layer. As a conclusion, it is suggested that the greatest bond strength can be achieved using Metal Primer II and Metal Primers regardless of the type of the alloy used. 89