EMG işaretlerinin sınıflandırılması ve öbekleştirilmesi
Classification and clustering of EMG signals
- Tez No: 284443
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Elektromiyografi (EMG) işaretleri kullanılarak başarılı bir kol protez kontrolü için gerekli olan işaretlerin öbekleştirilmesi ve sınıflandırılması araştırılmıştır. EMG işaretleri kas liflerinin kasılması sonucu oluşan çok sayıda aksiyon potansiyellerin birleşimi olup deri yüzeyinde algılanmaktadır. Çalışmada dört farklı hareket için biceps ve triceps kaslarından üretilen EMG işaretleri incelenmiştir. Her EMG işaretinin tek bir örüntüsü olup, bu örüntülerin doğru ayrıştırılması ve sınıflandırılması önemlidir. Özellikle protez kol tasarımlarında değişik hareketler yapılırken elde edilen EMG işaretlerinin analizi oldukça önemlidir. Bu amaçla çalışmada koldan alınan 4 farklı harekete ait EMG işareti K- Ortalama, Bulanık C Ortalama, Destek Vektör Makineleri, Diskriminant Analizi, Olasılıksal Sinir Ağları ve İleri Beslemeli Yapay Sinir Ağları algoritmaları kullanılarak öbekleştirme ve sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. Bu algoritmalar kullanılmadan önce işaretlerin bir ön işlemeden geçirilmesi gerekmektedir. Ön işlemede çok değişik uygulamalar mevcuttur. Bu amaçla işaretlerin Ortalama Mutlak Değer, Hareketli Averaj Filtresi, Eğri Uydurma ve Özbağlanım metotlarıyla özellik vektörleri elde edilmiştir. Elde edilen bu özellik vektörleri öbekleştirme algoritmalarına giriş olarak uygulanmıştır. Kullanılan veri seti üzerinde oldukça başarılı öbekleştirme ve sınıflandırma sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, classification and clustering of electromyography (EMG) signals studied required for a prosperous arm prosthesis control. The signal is the synthesis of numerous action potentials and captured from the skin surface. In this work, EMG signals generated by biceps and triceps muscles for four different movements are examined. Each EMG signal has one single pattern and it is essential to seperate and to classify these patterns properly. To this end, clustering and classifying is carried out to EMG signals regarding to four different movements captured from the arm, by using K-Means, Fuzzy C Means, Support Vector Machine, Discriminant Analysis, Probabilistic Neural Network and Feed Forward Artificial Neural Network algorithms. Prior to these algorithms, signals need to be preprocessed. There exists abundant different appliances in preprocessing. For this purpose, by using Mean Absolute Value, Moving Average Filter, Curve Fitting and Autoregressive methods, the feature vectors of the signals are acquired .These feature vectors are provided as inputs to the classification/clustering algorithms. On the used data sets, very high classification/clustering performances are achieved.