Tekstil boya ve terbiye tesisinde scada tabanlı enerji maliyeti izleme ve takip otomasyonu uygulaması
Application of monitoring and tracing system based on scada of energy cost in dyeing and fnishing in textie indusrtry
  1. Tez No: 284444
  2. Yazar: AYKUT GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada bir Tekstil işletmesinde üretilen ürünlerin ara ürün veya son ürün aşamasında üretim maliyeti açısından Elektrik Maliyetlerinin hesaplanarak ürünlere maliyet olarak doğru yansıtılması amaçlanmıştır.Doğru ve zamana bağlı verilerin toplanması, işlenmesi ve yönetime sunulması, işletmenin karar verici mekanizmalarına çok önemli bir destek sağlamaktadır ki, bu bir enformasyon sistemi için olmazsa olmaz bir unsurdur. Müşteri odaklı işletmelerde elektrik enerjisi maliyetinin düşürülmesi ve bunun ürüne yansıtılması günümüz rekabet ortamında ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada bir işletmenin enerji tüketimi takip etmek amacıyla Scada tabanlı enerji izleme otomasyonu gerçekleştirilmiştir. Enerji izleme sistemi, işletme içi kritik noktadaki analizörler ile ölçülen enerji parametrelerinin Modbus protokolü ile bilgisayara iletilen bu bilgilerin Scada Programında işlenmesi ve bu bilgilerin kullanıcılar tarafından değerlendirilerek, gerekli önlemlerin alınmasını sağlayarak daha az enerji tüketerek daha kaliteli ürün elde etmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate a correct reflection of expenditures on products by calculating the electrical costs in production of intermediate or final products in a textile operating system.The correct collection of data according to the stage of production, their processing and presentation to the management is highly important and indispensable for the decision mechanisms of a business. Lowering energy costs and consequently reflecting it on product prices are essential in customer focused businesses. For these reasons, SCADA based automation equipment for observation of energy consumption were used in order to assess the consumption of energy in textile production. This energy observation system is useful to great account when energy parameters measured with analysers at critical places in the operation system are sent via Modbus protocol and processed with SCADA Program and the gained data are evaluated by users, so that measures can be taken in order to produce more qualitative products with less energy.