Reaktif güç kompanzasyonunun orta gerilim şebekesinde uygulanması ve enerji kalitesine etkilerinin araştırılması
Application of reactive power companzation in medium voltage network and investigation the effects of energy quality
- Tez No: 284457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Şebekelerde harmonik üreten cihazların meydana getirdikleri etkiler her geçen gün daha fazla sorun teşkil etmektedir. Reaktif güç kompanzasyonu ve harmoniklerin azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalar, elektrik dağıtım sistemlerinde işletmeyi kolaylaştırmanın yanı sıra, verimi arttırmanın ve enerji tasarrufu sağlamanın en etkin yöntemlerindendir.Bu tezde orta gerilim motorlarında uygulanan merkezi ve bireysel kompanzasyon sistemlerinin şebekede meydana getirdikleri etkiler incelenmiştir. Metot olarak orta gerilim motorlarının kompanzasyon sisteminin devreye alınması ve devreden çıkarılması durumları kullanılmıştır. Enerji kalitesi daha çok akım ve gerilim dalga şekillerinin genliklerinin harmonik analizi şeklinde ele alınmıştır.Sonuçlar, güç analizöründe yapılan ölçümlerden elde edilerek bilgisayar ortamına aktarılmış ve değişik periyotlarda gözlemlenerek sonuçlar grafiksel olarak elde edilmiştir. Çıkan sonuçlar dalga formu şeklinde periyodik analizlerdir.
Özet (Çeviri)
Harmonic-producing devices' effects each passing day brought more problems on networks. The reduction studies of the Reactive power compensation and harmonic, facilitating of the electricity distribution systems business and the most effective methods efficiency increasing and energy conservation to ensure.In this thesis, applied of the medium voltage motors individual and in the center compensation systems effects of the network have been investigated. Compensation system of medium voltage motors of the switching on and switching off conditions method used. Energy quality than the amplitudes of current and voltage waveforms are discussed in the form of harmonic analysis.The results of the measurements were obtained from the power analyzer and transferred to a computer in different periods have been obtained by observing the results graphically. Analysises periodic waveform in the form of the results.