Pomza, kolemanit, barit ve yüksek fırın cürufu katkılı boyalarla kaplanan beton ve donatıların korozyon performansı
Corrosion performance of reinforcements and concretes coated with pumice, colemanite, barite and blast furnace slag dyes
  1. Tez No: 284458
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN DURGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HANİFİ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı, bazaltik pomza, kolemanit, barit ve yüksek fırın cürufu katkılı boyalarla kaplanmış donatıların korozyon performansı ve betonları bazı mekanik özelliklerinin araştırılmasıdır. Çalışmada bazaltik pomza, kolemanit, barit ve yüksek fırın cürufunun tek başına kullanımı ve aralarında ikili, üçlü ve dörtlü kombinasyon oluşturarak boyalar üretilmiştir. Üretilen boyalar donatı ve beton yüzeylerine uygulanmıştır. Donatı korozyonunun incelenmesinde dış yüzeyi kaplanmış donatıların betona gömülerek ve bir yıl %3,5'luk tuzlu su ortamında bekletilmiş ve bu numunelere kütle kaybı yönteminin yanı sıra galvanik pil yöntemi, hızlandırılmış korozyon deneyi yapılmış ve deney süresince gözlemsel veriler toplanmıştır. Aynı zamanda dış yüzeyi kaplanmış beton numuneler %3,5'luk tuzlu su ortamında bir yıl süreyle bekletilmiş, bu süre sonunda kütle kayıpları ve basınç dayanımları incelenmiştir. Ayrıca üretilen beton numunleri üzerinde su emme, kılcal su emme, permeabilite ve beton ? donatı aderansını ölçen pull-out deneyi yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre kolemanit ve barit katkısı ile yapılan kaplamanın korozyona karşı dayanım sağladığı, pomza katkısının ise kaplama malzemesi üretiminde diğer malzemelere göre daha az etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the corrosion performance of steel bars embed into concrete and mechanical properties of concretes coated with basaltic pumice, colemanite, barite and blast furnace slag dyes are investigated. In the study these four materials are used as singly and double, triple and quadruple combinations between them. The dyes applied on to the steel bars and on to the surfaces of concretes. The method of investigating the corrosion performance of the dyes is embedding the coated steel bars in to the concrete and curing them in the %3,5 salty water for one year and then calculating the mass lose of each steel bar. Besides this method, galvanic cell and accelerated corrosion test performed and observational data recorded. Additionally also concretes which are coated with dyes cured in the %3,5 salty water for one year. After this period mass losses and compressive strengths were tested. At the same time, water absorption, capillarity, permeability and the pull-out test which evaluates concrete and the steel adherence were performed on concrete specimens. According to the results colemanite and barite added dyes are more resistant against corrosion and pumice added dyes are weaker than others.