Bazı moleküllerin x-ışını kırınımı yöntemiyle incelenmesi
Analyses of some molecule by x-ray diffraction techniqens
  1. Tez No: 284461
  2. Yazar: TUBA BÜYÜKDEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada bifenil-4-4ı-dietil diacetate (C16H14O4) (I) molekülü ve Schiff bazı olan cyclohexyliminomethyl dinaphthalen-2-ol (C28H26N2O2) (II) ve 2-methoxy-6-[(E)-2-(4-methylphenyl)imino]phenol (C15H14NO2) (III) moleküllerinin kristal yapıları oda sıcaklığında X-ışınları kırınımı yöntemi ile kristalografik olarak incelendi. Atomik parametrelerin arıtımı tam-matris, en küçük kareler ve Fark Fourier yöntemleri kullanılarak yapıldı. C16H14O4 (I) molekülünün birim hücre parametreleri a=7.4015(2)?, b=9.2410(2)?, c=10.5653(2)?, ?=86.015(7)?, ß=89.116(8)? ve ?=71.414(6)?'dir. Bu kristalin birim hücresi kübik P1 uzay grubuna aittir. Arıtım sonucunda güvenilirlik parametresi R=0.1208 olarak elde edildi. Simetri merkezine sahip olan kristalin (I) yapısı hemen hemen düzlemseldir. (C9-C24) ve (C1-C16/O1-O4) düzlemleri arasındaki bükülme (dihedral) açısı maksimum değerdedir [40.78(0.37)?]'dir. Molekülün paketlenmesinde moleküliçi ve -arası C-H?O hidrojen bağlarının varlığı gözlendi. C28H26N2O2 (II) molekülünün birim hücre parametreleri a=20.488(5)?, b=9.522(5)?, c=22.849(5)?, ?=?=90? ve ß=90.975(5)?'dir. Bu kristalin birim hücresi monoklinik C2/c uzay grubuna aittir. Arıtım sonucunda güvenilirlik parametresi R=0.0656 olarak elde edildi. Molekül siklohekzan ve iki naftalin gruplarından oluşmaktadır. Siklohekzan halkası yaklaşık olarak sandalye konformasyonundadır. İki naftalin düzlemleri arasındaki dihedral açı 70.00(4)?'dir. Birim hücre içerisindeki molekülün paketlenmesini ve yapının kararlılığının desteklenmesinde O ve N atomları arasında oluşan O-H?N moleküliçi hidrojen bağları ve C ve O atomları arasında oluşan C-H?O moleküllerarası hidrojen bağlarının varlıkları gözlendi. C15H14NO2 (III) molekülünün birim hücre parametreleri ise a=5.9138(3)?, b=9.2326(4)?, c=23.2960(10)? ve ?=ß=?=90?'dir. Bu kristalin birim hücresi ortorombik P212121 uzay grubuna aittir. Arıtım sonucunda güvenilirlik parametresi R=0.0854 olarak elde edildi. Hemen hemen düzlemsellik gösteren moleküldeki maksimum düzlemsellikten sapma C7 atomunda 0.5518(4)? olarak belirlendi. Molekülün paketlenmesini ve kararlı yapısını destekleyen moleküliçi ve -arası C-H?O hidrojen bağlarının varlığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystal structures of biphenyl-4-4ı-diyldiacetate (C16H14O4) (I) and Schiff base ligands of cyclohexyliminomethyl dinaphthalen-2-ol (C28H26N2O4) (II) and 2-methoxy-6-[ (E)-2-(4-methylphenyl) imino ] phenol (C15H14NO2) (III) have been analyzed crystallographically by X-ray diffraction method at room temperature. Atomic parameters were refined by least squares and Differences Fourier Methods. The unit cell parameters of molecule C16H14O4 (I) a=7.4015(2)?, b=9.2410(2)?, c=10.5653(2)?, ?=86.015(7)?, ß=89.116(8)? and ?=71.414(6)?. The unit cell of this crystal is in the cubic P1 space group. As a result of refinement the reliability factor of R of the molecule (I) was obtained as 0.1208. The molecule which has a symmetry point is almost planar. Maximum deviation from the planarity of the molecule is found as 1.6880(6)? for O4 atom. The maximum dihedral angle between the (C9-C14) and (C1-C6/O1O4) planes is found as 40.78(0.37)?. In the structure and molecular packing intramolecular and intermolecular C-H?O hydrogen bonding interactions were observed. The unit cell parameters of molecule C28H26N2O4 (II) a=20.488(5)?, b=9.522(5)?, c=22.849(5)?, ?=?=90? and ß=0.975(5)?. The unit cell of this crystal is in the monoclinic C2/c space group. As a result of refinement the reliability factor of R of the molecule (I) was obtained as 0.0656. Molecule (II) contains cyclohexan and two naphthalene groups. In the molecule, the cyclohexan adopts a chair conformation. The dihedral angle between the naphthalene planes is found 70.00(4)?. For supporting crystal structure and molecular packing stabilization, intra molecular O-H?N hydrogen bonding interactions between O and N atoms and intermolecular C-H?O hydrogen bonding interactions between C and O atoms were observed. The unit cell parameters of molecule C15H14NO2 (III) a=5.9138(3)?, b=9.2326(4)?, c=23.2960(10)? and ?=ß=?=90?. The unit cell of this crystal is in the orthorombic P212121 space group. As a result of refinement the reliability factor of R of the molecule (I) was obtained as 0.0854. The maximum deviation from the planarity of the whole molecule which is showing almost planar conformation is found to be 0.5518(4)? for atom C7. For supporting crystal structure and molecular packing stabilization, intramolecular and intermoleculer C-H?O hydrogen bonding interactions were observed.