Kahramanmaraş GÖKSU EDAŞ kök hücresinde güç kalitesinin gerçek zamanda izlenemsi ve analizi.
Measurement of power quality at real time for Kahramanmaraş domestic users
- Tez No: 284462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Elektrik güç sistemlerinde frekans ve genlik gibi iki önemli parametreden yük ve şebeke kaynaklı bozulmalar kalitesiz elektrik enerjisi olarak tanımlanabilmektedir. Sinüs dalga formundan frekans ve genlik boyutunda meydana gelen düzensizlikler harmonik, filikler (kırpışma), dengesizlik, geçici bozulmalar, gerilim düşümleri ve kesintiler gibi alt başlıklar altında incelenmektedir. Bu olaylar sürekli ya da geçici hal olayları olduğu gibi, bazıları genlik, bazıları frekans bazıları ise hem genlik hem de frekansta meydana gelen gelen bozulmalar şeklinde kendini göstermektedir.Ölçümlerin yapılacağı bölgeler seçilirken farklı karakteristikteki yaşam alanları, eski ve yeni yerleşim bölgeleri ile okul, hastane ve kamu kuruluşu gibi binaların yoğunlukta olduğu lokasyonlar ayrı ayrı incelenerek güç kalitesi anlamında aralarında oluşan farklılıklar irdelenmeye çalışılmıştır.Ölçümler esnasında PQA824 güç analizörü kullanılmıştır.Projemizde analizler için akım analizi, gerilim analizi, dalgaformu analizi, harmonik analizi, gerilim dalgalanmalarının kaydı, aktif-reaktif ve görünür güç kayıtları, aktif ve reaktif enerji kaydı, fliker kayıtları kullanılmıştır.Ölçüm sonuçlarında elde ettiğimiz grafiklerin ve sayısal verilerin analizi ve yorumlanaması için EN50160 standartları ve ülkemizde de 2006 da çıkarılan ve kısaca dağıtım sistemlerinde güç kalitesi yönetmeliği olarak bilinen ?Elektrik Piyasasında Dağıtım Sisteminde Sunulan Elektrik Enerjisinin Tedarik Sürekliliği, Ticari ve Teknik Kalitesi Hakkında Yönetmelik? baz alınarak yapılmıştır.Yapılan ölçümler aşağıda belirtilen teknik değerler analiz edilerek incelenmiştir;1.)Gerilim etkin değerleri (genlik) açısından,2.)Gerilim dengesizlikleri açısından,3.)Harmonikler açısından, (Gerilim ve Akım Harmonikleri için Ayrı Ayrı Olmak Üzere?)4.)Fliker açısındanÖlçümler sonucunda Kahramanmaraş ilindeki güç kalitesi değerlerinin iyi olmamakla berber genel ortalamada kabul edilebilir sınırlarda kaldığı gözlemlenmiştir. Ölçümlerde eski yerleşim yerleri ile hastane gibi kurumların bulunduğu anlık yüksek akımların çekildiği bölgeler arasında bariz bir güç kalitesi farkı gözlemlenmiştir. Aynı şekilde akım ve gerilim harmonikleri anlamında genel bir yorum yapılmak istenirse bu sefer gerilim harmoniklerinin yapılan birkaç ölçüm dışlında %6 sınırlarında kaldığı ve kabul edilebilir olduğu akım harmoniklerinin ise genel olarak %25 ler seviyesinde olduğu ve teknik sınırları aştığı gözlemlenmiştir. 4., 5. Ve 7. Ölçümlerde gerilim harmoniğinini %10 sınırını aştığı görülmüştür.Şehirleşme planlaması yapılırken enerji iletim mimarisinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yerleşim alanları ile üretim tesislerinin birbirinden ent bir sınırla ayrılması da önem arzetmektedir. Evlerde kullanılan elektronik cihazların aydınlatma, beyaz eşya ve elektronik gereçlerin seçimini yaparken kaliteli ve güvenilir markaları seçerek temiz bir şebekeyi kirletmemek adına önemlidir.
Özet (Çeviri)
In electric power systems, breakdowns stem from load and grid from the two significant parameters as frequency and amplitude can be defined as poor quality electric energy. Disorders occurred on the frequency and amplitude from sinus wave form are studied under the sub-titles as harmonic, flickering, instability, temporary breakdowns, voltage drops and cut-offs. As these incidents are permanent or transient state incidents, also of these breakdowns some occur on amplitude, some on frequency and some on both amplitude and frequency.While the locations have been selected, living areas of different characteristics, old and new settlement areas, locations busy with schools, hospitals and public buildings separately studied and the varieties on the power quality between each other has been tried to be examined.PQA824 power analyzer has been used for measurements. In the project, current analyze, voltage analyze, wave form analyze, harmonic analyze, voltage fluctuation records, active-reactive and visible power records, active and reactive energy records, flickering records have been used.The analyze and interpretation of graphics and numerical data we had from measurements are based on EN50160 standards and ?Regulation On Procurement Continuity, Commercial And Technical Quality Of The Electrical Energy Served In The Distribution System In Electricity Market? which is also known as regulation on power quality in distribution systems.Measurements have been studied by the analysis of following technical values;1.)In terms of Voltage effective (amplitude) values2.)In terms of voltage instability3.)In terms of harmonics ( Voltage and current harmonics separately)4.)In terms of flickeringAs the results of measurements, while the power quality values in Kahramanmaraş are not good, on the other hand it is observed that they are acceptable values in the general average. It is observed that there is an obvious gap in power quality between the old settlement areas and public intuitional areas, such as hospitals, that uses inrush high currents. In the same way, to make an interpretation as part of current and voltage harmonics it is observed that voltage harmonics are, out of few measurements, at the level of 6% and acceptable values and current harmonics, generally, are at the level of 25% and over the technical borders. In 4th, 5th and 7th measurements, it is seen that voltage harmonics are over the 10% border.While the urbanization plans are made, energy transmission planning should be considered. Separation of settlement areas and production facilities with a clear border is also important. And it is significant to choose electronic household utensils, illuminators, white appliances from good quality trademarks in order not to pollute a clean grid.In electric power systems, breakdowns stem from load and grid from the two significant parameters as frequency and amplitude can be defined as poor quality electric energy. Disorders occurred on the frequency and amplitude from sinus wave form are studied under the sub-titles as harmonic, flickering, instability, temporary breakdowns, voltage drops and cut-offs. As these incidents are permanent or transient state incidents, also of these breakdowns some occur on amplitude, some on frequency and some on both amplitude and frequency.While the locations have been selected, living areas of different characteristics, old and new settlement areas, locations busy with schools, hospitals and public buildings separately studied and the varieties on the power quality between each other has been tried to be examined.