Bazı metoksisalisilidenalinlerin yapısal özelliklerinin deneysel X-ışını kırınımı ve kuramsal yöntemlerle incelenmesi
The investigation of structural properties of some methoxysalicylanilines by experimental X-ray diffraction and theoretical methods
  1. Tez No: 324539
  2. Yazar: ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. ORHAN BÜYÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, C15H15NO3 (I), C15H15NO3 (II), C16H15NO3 (III), C16H15NO3 (IV), C14H13NO3 (V) ve C14H12INO2 (VI) organik bileşiklerinin X-ışınları kırınımı yöntemiyle yapı analizleri ve kuramsal yöntemlerle elde edilen bazı özellikleri incelendi.Kullanılan kristaller O.M.Ü., Kimya Bölümü, Organik Kimya Laboratuvarında sentezlendi. Yapı çözümünde kullanılan Bragg yansıma şiddetleri, STOE IPDS II kırınımmetresi ile toplandı. Moleküllerin yapı çözümü WinGX programı içinde bulunan SHELXS-97 ve SHELXL-97 programları ile yapıldı. Kuramsal hesaplamalarda, Gaussian03W paket programı içinde bulunan AM1, PM3 ve YFK yöntemleri kullanılarak moleküllerin gaz fazında yalıtılmış durumdaki kararlı durumları incelendi. Bu moleküllerin geometrisi deneysel olarak bulunan X-ışını kırınımı sonuçları ile karşılaştırıldı. Moleküllerin konformasyonel esnekliğini belirlemek için, YFK yöntemi ile moleküler enerji profilleri elde edildi. Ayrıca moleküllerin toplam enerjisi, oluşum ısısı, iyonlaşma enerjisi, kor-kor itme enerjisi, elektronik enerjisi ve dipol momentleri, yük yoğunlukları ve elektrostatik potansiyel yüzeyleri de belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural analysis of C15H15NO3 (I), C15H15NO3 (II), C16H15NO3 (III), C16H15NO3 (IV), C14H13NO3 (V) and C14H12INO2 (VI) organic molecules were investigated by X-ray diffraction method. Some of the properties of these molecules obtained from theoretical methods were also studied.The crystals were synthesized in the Organic Chemistry Laboratory of Chemistry Department, O.M.U.. The intensities of Bragg reflections used for structure solutions were collected by STOE IPDS II diffractometer. The structural solutions of the molecules were carried out by SHELXS-97 and SHELXL-97 programs in WinGX program package. In the theoretical calculations, the stable states of molecules under the isolated gas phase were examined by using AM1, PM3 and YFK methods in Gaussian03W program package. The calculated geometries of the compounds were compared with the experimental structures. To determine conformational flexibility, molecular energy profile of molecules were obtained by YFK method. Besides, total energy, heat of formation, ionization energy, core-core repulsion energy, electronic energy and dipole moment, charge density, electrostatic potential surfaces of molecules were determined.