Un, yem ve yağ işletmelerinde kişisel gürültü maruziyeti
Personel noise exposure in flour, feed and vegetable oil mills
  1. Tez No: 284474
  2. Yazar: DERYA İÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, bazı tarıma dayalı sanayi işletmelerinden; un, yem ve yağ işletmelerinde çalışanların maruz kaldığı, A ağırlıklı eşdeğer gürültü düzeyleri (LAeq), 1/3 oktav bant aralığında, frekanslara (12.5 ? 20 000 Hz) bağlı olarak ve gününün tüm çalışma süresi boyunca oluşan toplam gürültü düzeyleri (dBA) belirlenmiştir. Ölçümlerde, Brüel & Kjear 2250 gürültü ölçer kullanılmıştır. Ele alınan her bir işletme türü için 2 işletmeden ölçüm alınmıştır. Her işletme için çalışanların yoğun olarak bulunduğu her çalışma bölümünde, oluşan gürültü değerleri, günün tüm çalışma zamanlarında (6-8 saat/gün) sürekli olarak çalışanların kulak düzeyinde kaydedilmiştir. Ölçümler, işletmelerin her bir çalışma bölümü için iki ay ara ile iki tekrarlı olarak yapılmıştır. Un işletmelerinin ayrışma, değirmen, eleme ve temizleme bölümlerinde, ölçülen eşdeğer gürültü düzeyleri, düşük frekanslarda (12.5-315 Hz) 12-81 dBA arasında, orta frekanslarda (400-3150 Hz) 65-87 dBA arasında, yüksek frekanslarda (400-20 000 Hz) 40-70 dBA arasında değişmektedir. Un işletmelerinde, günlük tüm çalışma sürelerindeki toplam gürültü düzeyi, değirmen bölümünde 92.89 dBA, ayrışma bölümünde 80.38 dBA, eleme bölümünde 89.71 dBA ve temizleme bölümünde 87.87 dBA olarak belirlenmiştir. Değirmen bölümünde oluşan ortalama gürültü düzeyi tehlike sınırının üzerinde bulunurken, eleme ve temizleme bölümlerinde uyarı sınırı ile tehlike sınırı arasında bulunmakta, ayrışma bölümünde ise tehlike bulunmamaktadır. Gürültü kontrol yönetmeliğine göre, un işletmelerinin değirmen, eleme ve temizleme bölümlerinde günde 4 saat, ayrışma bölümlerinde ise 7.5 saatten daha fazla çalışmak uygun değildir. Yem işletmelerinde, ölçülen eşdeğer gürültü düzeyleri, kırma bölümlerinde, düşük frekanslarda (12.5-315 Hz) 17-87 dBA arasında, orta frekanslarda (400-3150 Hz) 79-76 dBA arasında, yüksek frekanslarda (400-20 000 Hz) 74-48 dBA arasında değişirken, karıştırma bölümlerinde düşük frekanslarda (12.5-315 Hz) 9-71 dBA arasında, orta frekanslarda (400-3150 Hz) 72-66 dBA arasında, yüksek frekanslarda (400-20 000 Hz) 64-39 dBA arasında değişmektedir. Yem işletmelerinde, günlük tüm çalışma sürelerindeki toplam gürültü düzeyi, kırma bölümlerinde 89.53 dBA, karıştırıcı bölümlerinde 83.66 dBA olmaktadır. Yem işletmelerinde insan sağlığına olumsuz etki yapacak gürültü bulunmamaktadır. Yağ işletmelerinin çalışma bölümlerinde oluşan eşdeğer gürültü düzeyi genel olarak düşük frekanslardan orta frekanslara doğru artmakta, orta frekanslarda sabit, yüksek frekanslara doğru ise azalma eğilimindedir. Bu işletmelerin her iki çalışma bölümünde oluşan maksimum gürültü (81.21-81.65 dBA) düzeyi 800-1000 Hz frekanslarda oluşmaktadır. Yağ işletmelerinde, günlük tüm çalışma sürelerindeki toplam gürültü düzeyi, kırma öğütme bölümlerinde 94.38 dBA, eleme-temizleme bölümlerinde 90.61 dBA'dır. Bu işletmelerde oluşan ortalama gürültü düzeyi tehlike sınırının üzerinde bulunmaktadır. Gürültü kontrol yönetmeliğine göre, yağ işletmelerinin kırma öğütme bölümlerinde günde 4 saat, eleme temizleme bölümlerinde ise günde 2 saatten fazla sürekli olarak çalışmak uygun değildir. İnsan kulağının en hassas olduğu 4000 Hz frekansındaki eşdeğer gürültü düzeyi değerleri, un işletmelerinde 64-71 dBA, yem işletmelerinde 66-74 dBA, yağ işletmelerinde 78-80 dBA arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, A-weighted equivalent noise levels (LAeq) of which those working at some of the agro-industry enterprises; flour, feed and oil enterprise workers are exposed to were determined at 1/3 octave band-width, depending on frequencies (12.5 Hz - 20 000 Hz) and total noise levels (dBA) that occur during whole working hours were determined. In the measurements, Brüel & Kjear 2250 audiometer was used. Measurement was taken from 2 enterprises from all of the enterprises studied. Noise values that occur in each working department where workers are present intensely were recorded continuously at all the working hours (6-8 hours/day) at the ear level of workers. Measurements were carried out two times bimonthly for each unit of enterprises. Equivalent noise levels in disintegration, mill, sieve and degreasing units of flour enterprises vary between 12-81 dBA in low frequency (12.5-315 Hz); between 65-87 dBA in medium frequency (400-3150 Hz); and between 40-70 dBA in high frequency (400-20 000 Hz). In flour enterprises; total noise level at all working durations daily were 92.89 dBA at mill unit; 80.38 dBA at disintegration unit, 89.71 dBA at sieve unit and 87.87 dBA at cdegreasing unit. While average noise level at mill unit was found to be above danger limit; it was between warning limit and danger limit at sieve and degreasing units and there is no danger in disintegration unit. According to noise control regulation; it is not recommended to work over 4 hours at mill, sieve and degreasing units and over 7.5 hours at disintegration unit. Equivalent noise levels measured at feed enterprises, in grinder unit, vary between 17-87 dBA in low frequency (12.5-315 Hz); between 76-76 dBA in medium frequency (400-3150 Hz); and between 74-48 dBA in high frequency (400-20 000 Hz); in mixing unit, vary between 9-71 dBA in low frequency (12.5-315 Hz); between 72-66 dBA in medium frequency (400-3150 Hz); and between 64-39 dBA in high frequency (400-20 000 Hz). Total noise levels during daily working hours at feed enterprises were 89.53 dBA at grinder unit, 83.66 dBA at mixing unit. There is no noise that has negative effect for human health in feed enterprises. Equivalent noise level in working units of oil enterprises generally increase from low frequency to medium frequency, stable at medium frequencies, and decrease towards high frequencies. Maximum noise (81.21-81.65 dBA) level that occur in both units of this enterprise is between 800-1000 Hz. Total noise level during all working hours in oil enterprises is 94.38 dBA in grinder units, 90.61 dBA in sieve-degreasing unit. Noise level in these enterprises is above danger limit. According to noise control regulation; it is not recommended to work over 4 hours at grinding and grounding units and over 2 hours at sieve and degreasing unit. Values of 4000 Hz equivalent noise level which human ear is most sensitive to vary between 64-71 dBA at flour enterprises, 66-74 dBA at feed enterprises, 78-80 dBA at oil enterprises.