Karmaşık sayılar konusunun öğretiminde yapılandırmacı 5E modelinin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The influence of constructive 5E model about teaching complex numbers subject on students academic achievement and attitudes
  1. Tez No: 284473
  2. Yazar: ALİ FATİH SAKALLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN FURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, lise 11.sınıf matematik dersi programında bulunan ?Karmaşık sayılar? ünitesinin öğretilmesinde yapılandırmacı yaklaşımın 5E modelinin öğrencilerin erişimleri, tutumları ve bilgilerinin kalıcılığı üzerindeki etkileri geleneksel öğretim yöntemleri ile karşılaştırmalı bir şekilde araştırılmıştır.Araştırma deneysel bir çalışma olup 2010-2011 eğitim-öğretim yılının 1. döneminde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş il merkezinde bir lisede öğrenim görmekte olan 11.sınıf öğrencileri, örneklemini ise aynı okulda öğrenim gören 11-K , 11-İ sınıfındaki toplam 82 ( 42 kontrol, 40 deney ) öğrenci oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grupları iki şube arasından yansız belirlenmiştir. Dersler araştırmacı tarafından toplam 7 hafta süreyle işlenmiş; kontrol grubunda (11-K) geleneksel öğretim yöntemleri, deney grubunda (11-İ) ise yapılandırmacı yaklaşımın 5E öğrenme döngüsü modeline göre planlanan ders etkinlikleri ile yürütülmüştür.Çalışmanın başlangıcında, her iki gruptaki öğrencilerin karmaşık sayılar konusundaki kavramsal algılamalarını ve teorik bilgilerini tespit etmek için karmaşık sayılar konu başarı testi ve öğrencilerin matematiğe olan tutumlarını ölçmek için matematik tutum testi (Kabaca 2006), ön test olarak uygulanmıştır. Başarı testi uygulama öncesinde, aynı okulda bulunan 57 12.sınıf öğrencisine uygulanmış ve testin güvenirlik katsayısı (Cronbach's Alpha) 0,868 bulunmuştur. Güvenirlik katsayısının yüksek olması geçerliğinde yüksek olduğunu gösterir. Çünkü güvenirlik geçerlik için bir gerek şarttır fakat yeter şart değildir (Karasar, 2010).Çalışma sonunda karmaşık sayılar konu başarı testi ve matematik tutum ölçeği son test olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Öğrencilerin bilgilerin kalıcılığını ölçmek için çalışmadan 1 ay sonra konu başarı testi kalıcılık testi olarak her iki gruba tekrar uygulanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı ve Microsoft Excel programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Veri analizlerinde bağımsız gruplar t-Testi kullanılarak grupların ön test- son test ve kalıcılık testi puanlarının ortalaması arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmış ve matematik tutumları değişimleri incelenmiştir. Elde edilen verilere dayanılarak ortaya konulan sonuçlar şunlardır;-Araştırmanın sonunda deney ve kontrol gruplarının başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur (p < 0,005). Yani deney grubuna uygulanan yapılandırmacı yaklaşımın 5E modeline yönelik etkinliklere dayalı öğretimin öğrenci başarısını, geleneksel öğretim yöntemlerine kıyasla daha çok arttırdığı görülmüştür.-Kalıcılık testi sonuçlarına, yapılandırmacı yaklaşımın 5E modeline dayalı öğretimin deney grubu öğrencilerinde kalıcılığı arttırdığı söylenebilir. Fakat kontrol grubuna uygulanan geleneksel öğretim yöntemlerinin öğrenci başarısında kalıcılığı arttırdığı söylenemez.-Yapılandırmacı yaklaşımın 5E modeline yönelik etkinliklere dayalı öğretim ile geleneksel öğretim yöntemleri arasında, öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumları açısından anlamlı bir fark saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study below, the effects of 5E Model of Constructivist Learning Approach is supported in the unit `Complex Numbers? which is presented at the math course education programme of 11th classes, over the students attitudes and permanence of knowledge, are researched comparatively with Traditional Teaching Approach.The research is an experimental work and it was carried out in the first term of 2010-2011 education year, The population of research was occurred by the 11th students in Kahramanmaraş High School and the sample was obtained from 82 students ( 42 control, 40 experiment ) who have been attending the same school?s 11-K and 11-İ classes. Experiment and control groups were chosen randomly from these sections, The lessons were performed using teaching activities of traditional teaching methods for control group and lesson activities planned by 5E teaching model for experiment group for seven weeks,At the beginning of the study, a success test is applied to determine both group?s students conceptual perception on complex numbers and theoretical knowledge. Besides, attitude scale and perception inquiry test applied to determine the ways of learning students attitude towards mathematics. Before the success test applies, the same test was applied to 57 12th students and emerged a 0,868 reliability coefficient rate. Such a high rate shows the acceptability of it. Because reliability is precondition for acceptability( Karasar, 2010).At the end of the study, success test and mathematics attitude scale were applied to both groups. Success test has been applied 1 month after application of latest test for both class students so as to determine permanence of knowledge. Data obtained at the end of this study is evaluated using SPSS and Microsoft Excel Programme. Data analysis is examined by using t-test on independent groups with inquiry final and permanence tests and changes of mathematics attitudes have been examined. The results according to the data of that research are shown between;- At the end of the study, a meaningful difference has been detected in favour of experiment group between experiment and control groups success. ( p < 0,005 ) In other words the students? success based on the activities with constructive approach 5E model has increased much more than the traditional teaching methods.- It can be assumed that constructivist approach based on 5E model can increase the permanence on experiment students. But it can?t be assumed traditional teaching methods can increase the permanence of student success in control group.- A meaningful difference couldn?t have been viewed in students attitude towards to mathematics teaching between the constructivist approach based on 5E model and traditional teaching methods.