Tek boyutlu nötron transport denkleminde hg ve ag faz fonksiyonları kullanılarak özdeğer spektrumlarının hesaplanması
Application of ag and hg phase functions to neutron transport equation in one-dimensional slab geometry and calculation of eigenvalue spektrum
  1. Tez No: 284475
  2. Yazar: BUKET AŞUNKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tek boyutlu nötron transport denkleminde, iki ayrı saçılma tesir kesiti kullanıldı. Saçılma tesir kesitlerinden biri Henyey-Greenstein(HG) saçılma tesir kesiti ve diğeri Anlı-Güngör(AG) saçılma tesir kesitidir. Sırası ile saçılma tesir kesitleri ?_S^HG ve ?_S^AG şeklindedir. Tek boyutlu nötron transport denklemine, Legendre polinomları P_N yaklaşımı ve Chebyshev polinomları T_N yaklaşımı uygulanarak özdeğer spektrumlarının hesaplanması yapıldı. Uygulanan hesaplamalarda Chebyshev polinomlarının I.tipi kullanıldığından T_N yaklaşımı olarak adlandırıldı. Farklı c (çarpışma başına ortaya çıkan ortalama nötron sayısı) değerleri ve t parametresi değerleri kullanılarak ? özdeğer spektrumlarını hesaplanması yapılmıştır.Sonuç olarak her iki metoda göre elde edilen sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Tablolardan da anlaşılacağı üzere bulunan sonuçlar birbirlerine yakınsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Two different scattering cross section used in one dimensional neutron transport equation. The phase functions which are named Henyey-Greenstein and Anli-Güngör. The scattering kernel are Henyey-Greenstein and Anli-Güngör phase functions which are defined ?_S^HGand ?_S^AG. Respectively. Eigenvalue spectrum calculated by applying Chebyshev polynomials and Legendre which are known T_N approximation and P_N approximation to one dimensional neutron transport equation. v eigenvalue spectrum calculated by using different t and c (where c is the mean number of secondary neutrons per collision and known as the fundamental eigenvalue). As a result, Obtained results from PN and TN approximations with different c and t parameters presented in tables. As seen in tables, obtained results are converge to each other.