Kahramanmaraş ili kentsel alanda süt ve süt ürünlerine ilişkin tüketici davranışlarının belirlenmesi
Determınation of consumers? behavior related milk and milk products in the urban areas of Kahramanmaras province
  1. Tez No: 284478
  2. Yazar: EBRU AYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Süt ve süt ürünleri, bileşiminde çok sayıda besin öğelerini bulundurması nedeniyle insan yaşamının her evresinde tüketilmesi gereken temel bir gıda maddesidir. Tüketicilerin sosyo-ekonomik ve demografik yapıları, diğer gıda ürünlerinde olduğu gibi, süt ve süt ürünleri tüketimini de etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş ili kentsel alanda süt ve süt ürünlerine ilişkin tüketici davranışlarının belirlenmesidir. Ana kütle oranlarına dayalı kümelendirilmemiş tek aşamalı basit tesadüfî olasılık örneklemesi yöntemiyle, gelir gruplarına göre ayrılmış 15 mahalleden toplam 196 aileden, anket yoluyla yüz yüze görüşme yapılarak veriler elde edilmiştir. Ailelerin ortalama genişliği 4.22 kişi, ortalama çocuk sayısı ise 2.4'tür. Araştırma alanında genç nüfus oranı Türkiye genelinden yüksek olmaktadır. Aile reislerinin eğitim düzeyleri, yaklaşık olarak üniversite mezunları %40, ortaöğretim mezunları %38, ilkokul mezunları ve okuryazar olanlar ise %22'dir. Aile reislerinin büyük bir çoğunluğu memur ve işçidir. Ele alınan 196 ailenin, aylık gelir düzeyleri 5 gruba ayrılmıştır. Aylık gelirleri `900 TL ve daha az' ?1. grup?, `901-1800 TL' ?2. grup?, `1801-2700 TL' ?3. grup?, `2701-3500 TL' ?4. grup? ve `3500 TL'den daha fazla' ?5. grup? olarak oluşturulmuştur. Toplam ailelerin %20.4'ü 1. grupta, %32.1'i 2. grupta, %18.9'u 3. grupta, %14.8'i 4. grupta ve %13.8'i 5. grupta yer almaktadır. Ailelerin aylık gelirleri; en az 450, en fazla 7000 ve ortalama 2082.89 TL'dır. Ailelerin aylık gıda harcamaları, gelir arttıkça mutlak olarak artmakla beraber, oransal olarak azalma göstermektedir. Ailelerde süt tüketim harcamaları (4. grup hariç), gelir düzeyi arttıkça mutlak olarak artış, oransal olarak ise azalış göstermektedir. Aylık ortalama süt tüketim harcamaları, toplam gıda harcamalarının %4.74'ü ve toplam gelirin ise %1.32'sidir. Yıllık kişi başına süt (açık+ambalajlı) tüketimi 57 kg, yoğurt tüketimi 56.01 kg, peynir (beyaz+kaşar) 14.2 kg ve tereyağı tüketimi 5.59 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Milk and milk products are essential foods, which should be consumed at every phase of human life, because they contain many nutritional elements. Socioeconomic and demographic characteristics of consumers play a role in consumption of milk and milk products just like other food products do. Objective of this study is to determine consumers? behaviors relating to milk and milk products in urban area in Kahramanmaraş Province. Data were collected through a survey by making face-to-face interviews with 196 families from 15 districts, which were categorized according to income levels, through single-stage simple random probability sampling method non-clustered based on mass ratios. Average family size is 4.22 person and average number of children is 2.4. Young population ratio in the area under study is higher in general in Turkey. Considering educational levels of heads of families, university graduates account for 40%, high school graduates account for 38%, primary school graduates and literates account for 22%. Most of heads of families are civil servants and labors. According to monthly income levels,196 families under study were divided into 5 groups. Families with monthly income `900 TL and less? were placed in ?1st group?, with `901-1800 TL? in ?2nd group?, with `1801-2700 TL? in ?3rd group?, with `2701-3500 TL? in ?4th group?, and with `higher than 3500 TL?? in ?5th group?. 20.4% of the families take place in 1st group, 32.1% in 2nd group, 18.9% in 3rd group, 14.8% in 4th group, and 13.8% in 5th group. Monthly net incomes of these families range between minimum 450 TL and maximum 7000 TL while the average is 2082.89 TL. Families? monthly food expenses absolutely increase as income increases; however, it shows a proportional decrease. Milk consumption expenses of families absolutely increase as income increases; however, it shows a proportional decrease (except the 4th group). Monthly average milk consumption expenses account for 4.74% of total food expenses and 1.32% of total income. Annual milk (unpacked + pasteurized) consumption per person is 57 kg while this was found as 56.01 kg for yoghurt, 14.2 kg for cheese (feta + cashcaval) and 5.59 kg for butter.