Dinamik matematik yazılımı GeoGebra'nın öğrencilerin başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of dynamic mathematics software GeoGebra on students' achievement and attitude
  1. Tez No: 284483
  2. Yazar: YILMAZ ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN FURKAN, YRD. DOÇ. DR. TAMER KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, 10. sınıf öğrencilerinin zorlandıkları konular arasında bulunan ve trigonometri konusunda temel yapıtaşı olarak nitelendirilebilecek olan trigonometrik fonksiyonlar ve trigonometrik fonksiyonların grafikleri alt öğrenme alanlarının öğretiminde dinamik matematik yazılımı GeoGebra kullanımının öğrencilerin başarıları ve tutumları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma grubu, 2010-2011 eğitim öğretim yılında Diyarbakır ilindeki bir lisede deney grubunda 25 ve kontrol grubunda 26 olmak üzere toplam 51 öğrenciden oluşmaktadır.Dinamik matematik yazılımı GeoGebra'nın etkisini gözlemlemek amacı ile kontrol grubunda yapılandırmacı öğrenme kuramı ışığında yürütülürken, diğer grupta dinamik bir yazılım olan GeoGebra'nın kullanıldığı bilgisayar destekli öğretim yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmacı tarafından bilgisayar destekli öğretim materyali geliştirilmiştir. Çalışmanın deseni ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel yöntemdir. Veri toplama aracı olarak, trigonometri ile ilgili hazır bulunuşluk testi, trigonometrik fonksiyonlar ve trigonometrik fonksiyonların grafikleri alt öğrenme alanlarıyla ilgili başarı testi ve matematiğe yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. 5 hafta süren uygulamanın ardından son testler uygulanmış ve elde edilen nicel veriler analiz edilerek aşağıdaki sonuçlara varılmıştır:?Trigonometrik fonksiyonlar ve trigonometrik fonksiyonların grafikleri alt öğrenme alanlarında deney ve kontrol gruplarının başarıları incelendiğinde GeoGebra yazılımı yardımıyla ders işleyen deney grubu lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır.?GeoGebra yardımıyla derslerin işlendiği deney grubu öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumları ile yapılandırmacı öğrenme kuramı ışığında derslerin işlendiği kontrol grubu öğrencilerinin tutumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of dynamic mathematics software GeoGebra on the 10th grade students? attitudes and achievements in trigonometric functions and graphs of trigonometric functions subtopics which can be accepted as the basic and the most difficult subjects of trigonometry for the students. The sample of the study consists of 51 students attending to a general high school in Diyarbakır during the 2010-2011 academic year. 25 participants of the sample group were selected into experimental group while the other 26 ones were selected into the control group.To determine the effect of dynamic mathematics software GeoGebra, the experimental group was subjected to the lessons arranged with the GeoGebra software in computer assisted teaching method while the control group had traditional lessons shaped with constructivist instruction. A computer assisted instructional material was developed by the researcher for that purpose. The study has ?Pretest-Posttest Control Grouped Half Experimental Pattern?. A readiness test for trigonometry, an achievement test for trigonometric functions and the graphs trigonometric functions subtopics and a mathematics attitude scale were used as data gathering tools. The following findings were observed after the analysis of the data gathered from the posttests implemented after the 5 weeks of experiment.?There is a meaningful difference between experimental and control groups? achievement in trigonometric functions and trigonometric functions? graphs subtopics? and this difference is in favor of the experimental group which had lessons with dynamic mathematics software GeoGebra.?There is no meaningful difference between the mathematics attitudes of the experimental group which had courses arranged with the software and the control group which had traditional courses shaped with constructivist instruction.