Koyun yeminde ve organlarında toplam alfa, toplam beta ve bazı radyoizotopların radyoaktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the gross alpha and beta radioactivities and radioactivities of some radioisotopes in fodders and organs
- Tez No: 284484
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER, PROF. DR. MAHMUT DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından farklı yemler ve yem miktarlarıyla beslenen belirli sayıdaki koyunun radyasyonun birikme ihtimalinin yüksek olduğu organlarından alınan örneklerde ve koyunların beslenmelerinde kullanılan yemlerdeki toplam alfa ve toplam beta ile bazı radyoizotopların (137Cs, 90Sr, 129I ve 40K) radyoaktivite konsantrasyonları belirlendi ve elde edilen sonuçlar, koyunların beslenme şekli ile verilen yem miktarlarına bağlı olarak karşılaştırıldı. Buna ilave olarak, koyunların içtiği suyun, beslenmede kullanılan yoncanın ve yoncanın yetiştirildiği toprak ile yoncanın sulanmasında kullanılan suyun radyoaktivite konsantrasyonları da belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the gross alpha and beta radioactivites in the fodders used for feding sheep and some radioisotopes' (137Cs, 90Sr, 129I ve 40K) radioactivity concentrations have been determined in the samples of some sheep fed on various fodders and quantities by Veterinary Faculty of Fırat University and in the samples of organs which have the high probability of accumulating radiation and the results have been compared according as the type of the feeding of the sheep and the amount of fodders. In addition to, the radioactivity concentrations of the water that given the sheep, the clover that used in feeding sheep, the soil in which clover grown, and the water that clover watered have been also determined.