9. sınıf matematik dersi fonksiyon kavramının öğretiminde bilgisayar cebiri sistemlerinin etkisinin incelenmesi
Examining the effect of the computer algebra systems on teaching function concept of the 9th grades' mathematics lesson
  1. Tez No: 333526
  2. Yazar: ALİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim 9.sınıf matematik dersi fonksiyonlar konusunun öğretiminde dinamik geometri yazılımı kullanımının öğrencilerin fonksiyon konusundaki akademik başarılarını, matematik dersine yönelik tutumlarını ve fonksiyon konusuna yönelik tutumlarını nasıl etkilediğini belirlemektir. Çalışma, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, Bolu İli Mengen İlçesinde bulunan bir devlet ortaöğretim kurumunun 9.sınıfında öğrenim gören toplam 68 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ön test - son test kontrol gruplu deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Ortaöğretim kurumunda ki 9.sınıflardan biri deney grubu, diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda ve kontrol grubunda 34er öğrenci bulunmaktadır. Deney grubunda dersler dinamik geometri yazılımı GeoGebranın kullanıldığı, bilgisayar destekli öğretim yaklaşımı ile kontrol grubunda ise öğretim programında yer aldığı gibi etkinlik temelli öğretim yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Matematik Hazırbulunuşluk Testi, ?Fonksiyon Başarı Testi?, Matematik Tutum Ölçeği, Yapılandırılmış Görüşme Formları ve Fonksiyon Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Matematik Hazırbulunuşluk Testi, Fonksiyon Başarı Testi ve Yapılandırılmış Görüşme Formları araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Nicel veriler, bir istatistik paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerden, GeoGebra kullanımı ile ders işlenişleri sonunda, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin fonksiyon konusundaki başarıları, matematik dersine yönelik tutumları ve fonksiyon konusuna yönelik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak deney grubu öğrencilerinin başarı testi ve tutum puan ortalamaları kontrol grubu öğrencilerinden yüksek çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçların matematik dersinde GeoGebra kullanımı üzerine yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to determine how utilizing the dynamic geometry software in teaching functions subject of the 9th grades? mathematics lesson affects their academic achievement in functions, their attitudes towards mathematics and their attitudes towards functions. The study took place in 2011-2012 academic (educational) years on sixty-eight 9th grade students studying at a public high school located in Mengen, Bolu. In the study, pretest ? posttest control group experimental research model was used. While one of the 9th grades was determined as the experimental group, the other one was identified as the control group. There were 34 students in each experimental group and control group. The lessons were carried out with computer assisted teaching approach by using dynamic geometry software GeoGebra on experimental group and with activity-based teaching method on control group as involved in the curriculum. In the study, ?Mathematics Readiness Test?, ?Functions Achievement Test?, ?Mathematics Attitude Scale?, ?Structured İnterview Forms? and ?Functions Attitude Scale? were used as data collection device. ?Mathematics Readiness Test?, ?Functions Achievement Test? and ?Structured İnterview Forms? were developed by the researcher. The qualitative data was analysed through a statistic program. As a result of the data obtained through the research, at the end of the teaching process in which GeoGebra is used, it has been seen that there isn?t any statistically significant difference between the experimental and control group students? level of success in functions, attitudes towards mathematics and attitudes towards functions. However, the experimental group students' achievement test scores and attitude scores were higher than the control group students. It is considered that the results gathered from the research shall contribute in the studies to be carried out on the use of GeoGebra in geometry teaching.