Cevizde (Junglans regia L.) çeşit değiştirme için yarma aşı tekniğinin uygulanabilirliğinin araştırılması
Exploring the use of cleft grafting as a topworking method to change old walnut (Junglans regia L.) cultivars
- Tez No: 284485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, 3 farklı bölgede bulunan değişik yaşlardaki ceviz ağaçları üzerinde yürütülmüştür. Uygulamalar için; 2 ceviz çeşidinin (Maraş ? 18 ve Chandler) kalemleri, 3 farklı dönemde (1? 15 Mart, 20? 30 Mart ve 1? 7 Nisan) 3 farklı yaş (8? 10 yaş, 20? 22 yaş, 90? 100 yaş) grubundaki ağaçlara yarma aşı metodu kullanılarak aşılanmış ve aşı başarısı değerlendirilmiştir.Araştırma kapsamında yapılan uygulamalar sonucunda, 1. dönemde %93, 2. dönemde %91 ve 3. dönemde %96 oranında aşı tutma başarısı elde edilmiştir. Farklı yaşlardaki aşı başarısı ise 8? 10 yaş grubundaki genç ağaçlarda %93, 20? 22 yaş grubu tam verim çağındaki ağaçlarda %97 ve 90? 100 yaş grubu yaşlı ağaçlarda ise %96 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scions of two walnut cultivars, `Maraş? 18? and `Chandler?, were cleft grafted (topworked) on seedling grown rootstocks that were located at three locations and were belonged to 8? 10 years old, 20? 22 years old or 90? 100 years old tree groups. The topworking was performed three times [(1? 15 March,dormant period), (20? 30 March, bud break period) or (1? 7 April, first leaf period)]. The grafting successes were 93%, 91% and 96% for the 1st, 2nd and 3rd period and it was 93% for 8? 10 years old rootstocks, 97% for 20? 22 years old rootstocks and 96% for 90? 100 years old rootstocks, respectively