Bazı ara ekim bitkilerinin Güneydoğu Anadolu kurak şartlarında yetiştirilen antepfıstığı ağaçlarının sürgün gelişimi üzerine etkisi
The effect of some overseeding plants on the stool development of pistachio trees which are cultivated in the Southeastern Anatolia under arid conditions
  1. Tez No: 284486
  2. Yazar: TÜLİN FIRTINA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde antepfıstığı yetiştirilen alanlar erozyonun en şiddetli olduğu tarım alanlarıdır. Bu alanlar kış ve ilkbahar mevsimlerinde bitki örtüsünden yoksundur. Bölgede, özellikle kısa süreli sağnak yağışların sık görüldüğü zamanlarda erozyonla çok fazla miktarda sediment ve bitki besin madde kayıpları olmaktadır. Bu kayıpları azaltmada en etkili yöntemlerden biri toprak yüzeyinin bitkilendirilmesidir. Bölgede, yağışların çoğunlukla bitki örtüsünün bulunmadığı kış ve ilkbaharda düşmesi ve bu yağışların büyük bir kısmının yüzey akışına geçmesi kışlık yem bitkilerinin ana ürün ile su tüketimi rekabetinin olumsuz etkisinin olup olmayacağının belirlenmesi açısından araştırma önemlidir. Bu amaçla, antepfıstığının yaygın olarak yetiştirildiği Gaziantep'te fiğ, arpa ve fiğ+arpa karışımlarından oluşan kışlık yem bitkileri ara ürün olarak yetiştirilmiştir. Bu araştırmada, Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde bulunan antepfıstığı bahçesinde; farklı yem bitkileri olan fiğ, arpa ve fiğ+arpa karışımının antepfıstığı ağaçlarındaki sürgün gelişimi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre ara ürün uygulamalarının sürgün gelişiminde sürgün boyu üzerine etkisi önemli bulunmuştur.Bu çalışma ile, ekimi yapılan fiğ, arpa ve fiğ+arpa karışımları ile erozyonu önleme konusunda ara ürünlerin katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca toprak neminin korunması, topraktaki besin elementlerinin artırılması yanında ekimi yapılan yem bitkilerinin de bölge çiftçileri tarafından hayvancılıkta kullanmalarına imkan sağlaması bakımından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
Winter and spring rains fall mostly in the region and that the absence of vegetation, rainfall, surface flow to pass a large portion of winter forage crops will not be the main product and the determination of whether the adverse effects of competition in terms of water consumption is important research.The study is based on the fact that the rainings usually occur during winter and spring when there is no vegetation cover in the region and a great majority of these rainings passes to surface flow and that the negative effect of the rivalry between the main crop and water consumption of the winter feed crops will be limited. For this purpose, the pistachio is commonly cultivated in Gaziantep as the main crop of the winter feed crops that are consisted of vetch, barley and the mixture of vetch+barley.The objective of this study is to search the effects of vetch, barley and their mixture which are different feed crops in the fields of pistachio cultivated in Oğuzeli district of Gaziantep under arid conditions on the stool development of pistachio trees which is among the vegetative properties. According to the two-year results of the study, differences between the effects of the byproduct applications on the vegetative properties were not found significant.In this study, the cultivation of vetch, barley and vetch + barley mixtures with additives has been observed that intermediate products of erosion prevention. Additionally, as well as the protection of the soil moisture, increase of the nutrition elements in the soil, the vegetables being planted were also enabled to be used by the farmers of the region in stockbreeding.