Cevizde çevirme aşı uygulamaları ve aşı gelişiminin izlenmesi üzerine araştırmalar
Walnut (Juglans regia L.) top-working practies and monitoring of development in the vaccination
- Tez No: 479191
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, 2013–2017 yılları Giresun İli Şebinkarahisar İlçesinde 2 farklı bölgede bulunan değişik yaşlardaki ceviz ağaçları üzerinde yürütülmüştür. Aşılama 2 çeşit, 2 farklı dönemde (1-5 Mayıs, 15-20 Mayıs) ve çeşit değiştirme aşı tekniklerinden kabuk altı aşı metodu kullanılarak yapılmıştır. Araştırma Şebin çeşidinde ortalama aşı başarısı 1-5 Mayıs aşı uygulama % 92.50 olarak belirlenmiş, 15-20 Mayıs aşı uygulamalarından % 84,67 düzeyinde elde edilmiştir. 1-5 Mayıs aşı uygulamalarından ortalama sürgün boyu 125.35 cm düzeyinde kalırken, 15-20 Mayıs aşı uygulamalarından bu parametrenin 133.75 cm düzeyinde olduğu, Şebin çeşinde ortalama aşı başarısının % 88.59 oranında gerçekleştiği, ortalama sürgün boyunun ise 129.55 cm olduğu saptanmıştır. Chandler çeşidinde 1-5 Mayıs tarihinde yapılan aşılarda tutma oranı % 91.67, 15-20 Mayıs tarihlerinde yapılan aşılarda ise % 87.50 düzeyinde gerçekleştiği, sürgün boylarının 1-5 Mayısta yapılan aşılarda 107.50 cm, 15-20 Mayıs tarihlerinde yapılan aşılarda 78.13 cm olduğu, ortalama aşı başarısının Chandler çeşidinde % 89.59, ortalama sürgün boyunun 92.82 cm olduğu belirlenmiştir. Şebin çeşidi ile Chandler çeşidinde aşı başarı oranları benzerlik gösterirken, aşı sürgün boylarında Şebin çeşidinin daha yüksek olduğu dikkat çekmektedir. Aşılamadan 4 yıl sonraki vejetasyon dönemi içinde yapılan ölçümlerde Şebin çeşidinde ortalama taç yüksekliği 310 cm, ortalama taç genişliği 343,33 cm olduğu, Chandler çeşidinde ortalama taç yüksekliğinin 254,64 cm, taç genişliğinin 320 cm olduğu tespit edilmiştir. Şebin çeşidinde taç gelişimi Chandler çeşidine göre daha hızlı olmuştur. Çalışmada, değişik yaşlardaki ceviz ağaçları üzerinde, kabuk altı aşı tekniğinin uygulanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on walnut trees of different ages located in 2 different regions in 2013-2017 in Şebinkarahisar disrtic of Giresun Province. Vaccination was carried out using 2 types of vaccination methods in 2 different periods (1-5 May, 15-20 May) and subspecies vaccination. The average success of vaccination in the study Şebin's 1-5 May vaccination application was determined as 92.50%, it was obtained 84,67% from 15-20 May vaccination applications. While the average shoot size was 125.35 cm from 1-5 May vaccination applications, it was determined that this parameter was 133.75 cm from the 15-20 May vaccination applications, the average vaccination success rate was 88.59% and the average shoot length was 129.55 cm. Chandler's average rate of vaccination was 91.67% in May 1-5, 87.50% in May 15-20, the average height of shoots was 107.50 cm in May 1-5, and 78.13 cm in May 15-20. The success rate of vaccination was determined as 89.59% in Chandler variety and 92.82 cm in average shoot length. It is noteworthy that, while the success rates of the Şebin variety and the Chandler variety are similar, the Şebin variety is higher in the vaccination shoot length. It was determined that the average crown height was 310 cm, the average crown width was 343,33 cm, the average crown height was 254,64 cm, and the crown width was 320 cm in the Şebin variety in the measurements made during the vegetation period four years after vaccination. The development of the crown in the Şebin variety has been faster than the Chandler variety/cultivars In the study, it was determined that subcutaneous vaccination techniques could be applied on walnut trees of different ages.