Kozmetik ürünlerinde ağır metal analizi
Heavy metals analysis in cosmetic products
  1. Tez No: 284494
  2. Yazar: HİLAL REYHANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, EDXRF tekniği kullanılarak ağır metal analizleri yapılmıştır. Buna ek olarak, toplam alfa ve toplam beta aktivite konsantrasyonları da ölçülmüştür. İncelenen kozmetik ürünleri allık, göz farı, ruj, oje, şampuan, el kremi, selülit kremi, pişik kremi, bebe pudrası, sabun ve diş macunu gibi ürünlerden oluşmaktadır. Ayrıca araştırmamızda 54 numunenin analizleri yapılmıştır. Bu numunelerde farklı konsantrasyonlar da çeşitli ağır metaller bulunmuştur. Bu elementler Na, Mg, Al, Si, P, S, Cl, K, Ca, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Ga, As, Br, Rb, Sr, Y, Zr, Nb, Mo, Ru, Ag, Sn, I, Ba, Pr, Nd, Yb, Hf, Ta, Pt, Hg, Pb, Bi, Po ve Th gibi elementlerdir. Numunelerin analizleri için Epsilon5, PANalytical, Almelo, the Netherlands EDXRF spektrometresi kullanılmıştır. Toplam alfa ve toplam beta aktivite konsantrasyonları ise Protaen Instrument Corporation model, ? ve ß Gaz Orantılı sayacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analyses of heavy metals were made by using Energy Dispersive X-ray Fluorescence (EDXRF) technique. In addition to this, the measurements of activity concentrations of the gross alpha and gross beta have been performed. The examined products of the cosmetics are consists of products such as blush, eye shadow, lipstick, nail polish, shampoo, hand cream, cellulite cream, diaper rash cream, baby powder, soap and toothpaste. In addition, 54 samples were analysed our study. The various heavy metals in different concentrations have been found in these samples. These elements are Na, Mg, Al, Si, P, S, Cl, K, Ca, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Ga, As, Br, Rb, Sr, Y, Zr, Nb, Mo, Ru, Ag, Sn, I, Ba, Pr, Nd, Yb, Hf, Ta, Pt, Hg, Pb, Bi, Po, and Th. The Epsilon 5, PANalytical, Almelo, the Netherlands EDXRF spectrometry was used for analysis of the samples. The Protaen Instrument Corporation model, ? and ß gas proportional counter were used for the measurements of the activity concentrations of the gross alpha and gross beta.