Kahramanmaraş Başkonuş Araştırma Ormanında karbon ekonomisi üzerine araştırmalar ve fonksiyonel karşılaştırmalar
Investigations and functional comparisons on carbon economics in Kahramanmaraş Başkonuş Research Forest
  1. Tez No: 284493
  2. Yazar: BURAK KETİZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda, fosil yakıtların kullanımı ve ormansızlaşma gibi nedenlerden dolayı atmosfere salınan CO2 oranındaki ciddi artış, küresel iklim değişikliği konusunu gündeme getirmiştir. İklim değişikliği, günümüzde insan yaşamını ciddi boyutta tehdit eden bir sorun olarak görülmese bile dünyamızın geleceğini olumsuz etkileyeceği hatta insan neslinin yok olmasına yol açabileceği kabul edilmektedir.İklim değişikliği ile mücadele kapsamında, atmosferde bulunan CO2 gazının tutulması gerekmektedir. Ormanlar, bu anlamda, bünyelerinde karbon depo edebilme özelliklerinden dolayı büyük öneme sahiptir. Bu nedenle ormanların karbon depolama işlevleri birçok bilim adamının dikkatini çekmiş ve yaklaşık son 25 yıllık dönemde yapılan çalışmalar bu konu üzerine odaklanmıştır.Ormanların karbon depolama işlevi, büyük ölçüde biliniyor olsa da hala parasal değeri olmayan orman fonksiyonları kapsamında ele alınmaktadır. Ormanların karbon depolama işlevinin ekonomik değerinin bilinmemesi, ormanların toplam değerinin anlaşılamamasına ve dolayısıyla orman kaynaklarının tahribine neden olmaktadır.Bu çalışmada, Başkonuş Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanda depolanan toplam karbon miktarı hesaplanmıştır. Daha sonra depolanan toplam karbonun parasal değeri belirlenmiştir.Karbonun ekonomik değeri bulunarak, ormanların karbon depolama işlevinin, pazarı olan orman fonksiyonları arasında yer alması gerektiği düşünülmüştür. Daha sonra ormanların odun üretim fonksiyonu ile karbon depolama fonksiyonu arasında bir ekonomik karşılaştırma yapılmıştır.Yapılan çalışmada amaç, küresel iklim değişikliğinin etkisini azaltmada son derece önemli role sahip olan ormanların, karbon depolama işlevinin parasal değerini hesaplamaktır. Bu yolla, ormanların değeri daha iyi anlaşılacak ve ormancılık sektörü GSMH içerisinde hak ettiği payı alabilecektir.Çalışmanın bir diğer amacı ise, konu ile ilişkin literatürdeki boşlukları doldurmak ve bundan sonra yapılacak olan diğer bilimsel araştırmalara veri sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Due to use of fossil fuels and deferostation, a significant increase in the rate of CO2 released into the atmosphere occured in recent years and this brought the issue of global climate change to the agenda. Even though the climate change is not considered as one of the problems that seriously threats human life it is accepted that it would affect the World?s future in a negative manner and cause the extinction of human generation.Within the scope of the fight against climate change, CO2 gas in the atmosphere should be captured. In this sense forests have a great importance in sequestering carbon in their structures. Therefore, carbon storage function of the forests drew attention of many scientists and many studies were focused on this subject approximately in the last 25 years.Although the carbon storage function of forests is considerably known it still appears in the context of non monetary function of forests. Not knowing the economic value of carbon sequestration function of forests cause poor understanding of the total value of forests and destruction of forest resources. In this study, the amount of total carbon stored in the forested area within the boundaries of Başkonuş Forest Management Chief is calculated. Then, the monetary value of total carbon stored in the forest was determined.By estimating the economic value of carbon it was suggested that the carbon storage function of forests must be considered in the marketed values of forests. Then, an economic comparison was made between the wood production and carbon storage functions of the forests.The objective of this research is to assess the carbon sequestration functions of the forests which has an important role to reduce the effects of global climate change. In this way, the total economic value of forests will be well-understood and the forestry sector receive a share in the GNP that it actually deserves.Another objective of this study is to fill the gaps in the literature on this subject and provide data for the other scientific researches.