Gözenekli bir yüzey üzerinde Newtonyen olmayan akışkan akışının incelenmesi
Investigation of non-Newtonian fluid flow ower a porous plane
  1. Tez No: 284500
  2. Yazar: ÖZGÜR CİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YÜRÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, non-Newtonyen bir akışkan modelinin gözenekli bir yüzey üzerindeki akışı incelenmiştir. İkinci derece Power-Law akışkanlara ait en genel hareket denklemlerinden faydalanılarak tek boyutlu akış için momentum denklemleri elde edilmiştir. Elde edilen bu denklemler boyutlu denklemler olup daha genel hale getirilmek için boyutsuz hale dönüştürülmüştür. Denklemler boyutsuz hale getirildikten sonra gözenekli bir yüzey üzerindeki tek boyutlu akışı ifade eden sınır tabakası denklemleri ve sınır şartları belirlenmiştir. Sonuçta kartezyen koordinatlarda tek boyutlu akışı ifade eden adi diferansiyel denklem sistemi elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen sınır tabakası denklemi ve sınır şartları Matlab Sbvp Paket programına aktarılarak nümerik çözümler yapılmıştır. Yapılan çözümlerde y yönünde tek boyutlu akış ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, flow of a kind of non-Newtonian fluid model on a porous plane has been investigated. By using the general equation of motion that belongs to second grade Power-Law liquid momentum equation for one-dimentional flow was determined. Although these equations are dimentional equations, they have been changed into non-dimentional equations to be got more general. After the equations had been changed into non-dimentional, boundry conditions and boundry level equations that explain the one-dimentional flow over a porous plane have been determined. Finally, ordinary differantial equation systems that refer the one-dimentional flow in cartesian coordinate are obtained. Then, determined boundry level equations and boundry conditions have been solved numericaly by moving into Matlab Sbvp pocket software. In the solutions, one-dimentional flow in the direction-y has been investigated.