Co ve Fe tabanlı bazı metalik cam malzemelerin manyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of magnetic properties of some Co and Fe based metallic glass materials
- Tez No: 284501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Üzerinde yoğun çalışmaların devam ettiği metalik cam alaşımların diğer kristal yapıda bulunan alaşımlara göre daha üstün manyetik, mekanik ve elektriksel özellikleri vardır. Metalik camların diğer üstünlükleri de, manyetik soğutma teknolojisinde kullanılan yüksek mıknatıslanma değerine ve oda sıcaklığına yakın elde edilebilen Curie sıcaklığına sahip olmalarıdır. Bu hedefe yönelik olarak Co61Cr2Ta2.75Nb2.75B26.5Si5, Co51Fe10Cr2Ta2.75Nb2.75B26.5Si5 ve Co46Fe15Cr2Ta2.75Nb2.75B26.5Si5 alaşımları emme-döküm yöntemi ile hazırlanmıştır. Bu süreçten sonra alaşımların manyetik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla manyetik özellikler ölçüm sistemi (MPMS) ve titreşimli örnek manyetometresi (VSM) ile ölçümleri yaptırılmıştır. Demir katkısız alaşım için bütün manyetik özellik parametreleri deneysel olarak belirlenmiş ve alaşımın 0.2 Tesla da manyetik doyuma ulaşması, alaşımın ferromanyetik yapıda ve manyeto kalorik etkisinin yüksek olduğunun göstergesidir. Bununla beraber alaşımların düşük Curie sıcaklığında olmaları onların oda sıcaklığında paramanyetik yapıda olduklarının göstergesidir. Bunların yanı sıra alaşımların Bohr manyetonuna bağlı etkin manyetik momentleri hem deneysel hem de hesaplama sonuçları yardımıyla belirlenmiştir. Elde edilen toplam manyetik momentlerin oldukça düşük olması alaşımların manyetik soğutma teknolojisinde kullanımı bakımından uygun olmadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Contrary to other crystal alloys, metallic glasses have superiorities on magnetic, mechanic and electrical properties. Other superiorities of metallic glasses are of having high magnetization, which enables the alloy to be used in magnetic cooling technology, and Curie temperature around room temperature. For this purpose, the alloys of Co61Cr2Ta2.75Nb2.75B26.5Si5, Co51Fe10Cr2Ta2.75Nb2.75B26.5Si5 and Co46Fe15Cr2Ta2.75Nb2.75B26.5Si5 were prepared using suction-casting method and magnetic properties were measured by Magnetic Properties Measurement System (MPMS) and Vibrating Sample Magnetometer (VSM). All magnetic property parameters were determined experimentally for Fe-free alloy and the results have shown that the alloy has ferromagnetic phase and high magneto caloric effect due to it reaches magnetic saturation at 0.2 Tesla. On the other hand, the alloys have paramagnetic phase at room temperature as having very low Curie temperature. Moreover, effective magnetic moments depending on Bohr magneton of the alloys were determined via both experimental and calculation results. The very low total magnetic moment results show that the alloys are not suitable using in magnetic cooling technology.