Rekörsiyon ile sembolik integral
  1. Tez No: 28451
  2. Yazar: MAHBOBEH LAELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İİİ ÖZET Rekörsion tekniği ile integral hesabında Lambda teorisi içeriğinde geçerli kurallara uygun MİRANDA dönüşüm yapısında integralin bilgisayar desteğinde sembolik olarak hesabı için bir algoritmik yöntem araştırılmıştır. Bu yöntemle belirsiz integral sembolik olarak hesaplanabilmesi için MİRANDA yapısında rekörsif integral tanımlan ve bu tanımlara dayalı integral alma yöntemleri rekörsif biçime dönüştürülerek geliştirilen algoritma için Church-Rosser teoreminin ispatı verilmiştir. Sonuçta, geliştirilen yöntemlerin kullanımına ilişkin bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An algorithmic method for the symbolic computation of integrals on a computer is studied. Using recursive techniques for the integral calculus within the frame work of the ^--calculus (Lambda calculus ) using MIRANDA transformations satisfying appropriate conditions. In order to use these methods for the symbolic calculation of indefinite integrals recursive definitions of integrals are given for the MIRANDA structure, and a Church-Rosser theorem is proved for the algorithm developed for the transformation of integration techniques to a recursive form. In conclusion various prorposals are made for the use of the methods developed.