Mermer tozu ve uçucu külün kil zeminlerin iyileştirilmesinde kullanımı
Usage of marble dust and fly ash on stabilization of clay soils
  1. Tez No: 284513
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÜCEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ZORLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zeminlerin katkı maddeleri ile iyileştirilmesi diğer iyileştirme yöntemlerine göre daha ekonomik olmasından dolayı çok geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Katkı maddeleri kireç, atık mermer tozu, çimento, uçucu kül, bitüm gibi malzemelerdir. Son zamanlarda endüstriyel atık maddelerin bu amaç için kullanımı ön plana çıkmıştır.Bu çalışmada mermer tozu ve uçucu külün kil zeminlerin iyileştirilmesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Numuneler, kil zemin kuru ağırlığına göre mermer tozu (%5, %10 ve %15) ve uçucu kül (%10, %20 ve %30) ile belli oranlarda karıştırılarak elde edilmiştir. Karışımlar, %15 ve %20 su muhtevalarında standart proctor sıkıştırma enerjisinde hazırlanmıştır. Numuneler; Eksenel basınç, Kaliforniya taşıma oranı (CBR), şişme, donma-çözülme ve donma-çözülme sonrası eksenel basınç deneylerine tabi tutulmuştur.Deney sonuçlarına göre; mermer tozu ve uçucu kül katkısının dayanımı yükselttiği, şişmeyi azalttığı gözlenmiştir. Deney sonuçlarının birçoğuna göre en uygun karışım oranının %10 MT + %20 UK olduğu görülmektedir. Mermer tozu ve uçucu külün zemin iyileştirmesinde kullanımı ile atıklar ekonomiye kazandırılırken çevre kirliliği de azaltılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Soil stabilization with additive materials is used on large scale because of economical than other stabilization methods. Additive materials are lime, cement, waste marble dust, fly ash, bitümen. Recently usage of industrial waste materials come into prominence for this purpose.In this study, usability of marble dust and fly ash was researched in soil stabilization. Samples were prepared with marble dust and fly ash in determined ratio according to dry weight of clay soil. The samples were compacted at 15%-20% water content with Standard proctor compaction energie. Then, they were subjected to unconfined compression test, California bearing ratio, swalling, freeze-thaw and unconfined compression after freze-thaw.It was observed that additive of marble dust and fly ash increased strength and decreased swelling from test results. The optimum mixture ratio was 10% marble dust + 20% fly ash according many of test results. Wastes are gained to economy and environmental contaminant is decreased owing to usage of marble dust and fly ash on stabilization of clay soils.