Mermer tozu ve uçucu külün zemin iyileştirmede kullanımı
Use of marble dust and fly ash in soil stabilization
- Tez No: 621416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ZORLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünyada ve ülkemizde çeşitli sebeplerle yetersiz zeminlerin iyileştirilmesi ve kullanılması ihtiyaç haline gelmiştir. Aynı zamanda endüstriyel gelişimin sonucu olarak ortaya çıkan atıkların doğaya ve canlılara verdikleri zararlar yıllardır görülmektedir. Bu çalışma endüstriyel atıklar olan mermer tozu ve uçucu külün zemin iyileştirmesinde kullanılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında Soma uçucu külü ve İscehisar mermer tozu kullanılmıştır. Değişik katkı oranlarında hazırlanan numuneler üzerinde elek analizi, standart proktor deneyi ve tek eksenli basınç deneyi yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında 16m2 bir alana 30cm yüksekliğinde %15 mermer tozu %15 uçucu kül oranına sahip malzeme araziye serilmiştir. Serilen malzemedeki değişimler 7, 14, 28 günlük periyotlarla incelenmiş olup mukavemetindeki artışın yavaşta olsa görüldüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The improvement and use of inadequate soils have become a necessity for various reasons in the world and in our country. At the same time, the damages suffered by nature and living beings caused by the wastes generated as a result of industrial development have been witnessed for many years. This study was conducted in order to use the marble powder and fly ash that are industrial wastes, in ground improvement. Soma fly ash and Iscehisar marble powder were used in the study. Sieve analysis, standard proctor test and uniaxial pressure test were performed on the samples prepared at different additive rates. In the light of the data obtained, a material which is 30 cm in height and contains 15% marble powder and 15% fly ash was laid on a 16m2 area. The changes in the material laid were examined at 7, 14, 28 day periods and an increase in strength, albeit slow, was observed.