Hayvansal yağlardan elde edilen biyodizelin motor performans ve emisyonlarına etkisi
Effects of animal fat based biodiesel to engine performance and emissions
- Tez No: 284517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yaşanan enerji krizleri ve dünya enerji rezervinin azalmasına rağmen araç sayıları gün geçtikçe hızla artmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji tüketiminin büyük kısmını taşıtlarda kullanılan yakıtlar oluşturmakta ve enerji ihtiyacının yaklaşık % 70' i yurt dışından karşılanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı petrole alternatif olabilecek yakıt türlerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Alternatif yakıt konusunda bitkisel ve hayvansal yağlardan esterleştirme yöntemiyle biyodizel adı verilen yakıtlar son zamanlarda büyük önem kazanmıştır. Biyodizel, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.Bu tez çalışmasında gıda olarak kullanılmayan hayvansal yağlardan biyodizel yakıtı üretilmiştir. %100 biyodizel ve %20, %50 oranındaki biyodizel dizel yakıtı ile karıştırılıp, farklı devir aralıklarında ve tam yükte motor dinamometresi ile ölçülmüştür. Bu yakıtların egzoz emisyon cihazı ile emisyon ölçümleri yapılmıştır. Deney sonuçları dizel yakıtların motor performans ve emisyon değerleri ile karşılaştırılmıştır.Deneyler sonucunda; farklı karışım oranlarında motor performans karakteristikleri açısından motor momenti ve efektif güç değerinde azalma, özgül yakıt tüketiminde ise artış gözlenmiştir. Farklı karışım oranlarında CO emisyonunda azalma NOx emisyonunda ise artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite a decrease in energy reserves in the world energy crisis, and the number of vehicles is increasing rapidly day by day. World energy consumption in Turkey as in most of the vehicles and the fuels used to create the energy needs of approximately 70% is met from abroad. For these reasons, the development of oil as an alternative fuel types are needed. Esterification of vegetable and animal fats in the alternative fuel called biodiesel fuels, the method has gained importance recently. Biodiesel is a renewable source of energy.In this study, biodiesel fuel produced from animal fats used as food. 100% biodiesel and 20%, 50% biodiesel mixed with diesel fuel, were measured with different speed ranges, and full-load engine dynamometer. This fuels the emission of exhaust emission devices were measured. The experimental results were compared with diesel fuel on engine performance and emissions.As a result of the experiments, different mixture ratios in terms of engine performance characteristics of the engine torque and a reduction in the value of the effective power, specific fuel consumption, an increase was observed. NOx emissions reduction in CO emissions increase at different mixing ratios were determined.