Chenopodium album. metanol ekstresinin antimikrobiyal ve antioksidan kapasitesinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial and antioxidan capacity of Chenopodium album. methanol extraxt
  1. Tez No: 284516
  2. Yazar: ONUR AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ELİF KORCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Chenopodium album metanol ekstresinin, oksidatif stresten kaynaklanan DNA hasarına karşı koruma etkisinin ve antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Antimikrobiyal aktivite için; Micrococcus luteus, Listeria monocytogenes (ATCC 7644), Basillus cereus (ATCC 11778), Enterecoccus fecalis (ATCC 29212), Bacillus subtilis (NRS-744), Escherichia coli (ATCC 25992), Salmonella typhimurium (NRRLB-4420), Proteus vulgaris (NRRLB-4420) ve Pseudomonas aeruginosa (ATCC 11778) suşları kullanılmıştır. Chenopodium album metanol ekstresinin Gram pozitif ve Gram negatif mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etkisinin olduğu saptanmıştır. Chenopodium album metanol ekstresinin H2O2 ile muamele edilmiş insan mononükleer lekosit ve Saccharomyces cerevisiae BY4741 (MATa his3?1 leu2?0 met15?0 ura3?0) hücreleri üzerine koruyucu etkisi Comet yöntemi ile in vitro koşullarda araştırılmıştır. Antioksidan içerik; total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidan kapasiteye (TOS) bakılarak değerlendirilmiştir. Bulgular ekstrenin önemli antioksidan kapasiteye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we aimed to both study the protective effect of methanolic Chenopodium album extract on DNA from oxidative stress and determination of its antimicrobial activity. The antimicrobial activity of the extract was tested against Micrococcus luteus, Listeria monocytogenes (ATCC 7644), Basillus cereus (ATCC 11778), Enterecoccus fecalis (ATCC 29212), Bacillus subtilis (NRS-744), Escherichia coli (ATCC 25992), Salmonella typhimurium (NRRLB-4420), Proteus vulgaris (NRRLB-4420) and Pseudomonas aeruginosa (ATCC 11778). Our finding showed that methanolic extract of Chenopodium album have antimicrobial activity against both Gram (+) and G(-) bacteria. We have examined the potential protective effects of Chenopodium album extract against H2O2-induced genotoxic effects on both human mononuclear leukocyte and Saccharomyces cerevisiae BY4741 (MATa his3?1 leu2?0 met15?0 ura3?0) in vitro. These were evaluated by using alkaline single cell electrophoresis (SCGE, Comet assay). The antioxidant properties of the extract were assessed by determining total antioxidative capacity (TAC), total oxidative capacity (TOC) levels. These results suggested that the extract has a potent antioxidant activity and the comet assay is a robust and sensitive technique for detection of DNA damage in yeast cells.