Biyodizel üretimi, motorlarda kullanımı ve Türkiye'deki kaynakların incelenmesi
Biodiesel production, use in diesel engines and investigate of sources in Turkey
  1. Tez No: 222268
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SERKAN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TURGUT ÖZAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dizel yakıtları birçok alanda kullanılmakta ve ülke ekonomisinde önemli bir yer teskil etmektedir. Petrolün her geçen gün azalması, petrol krizleri ve çevre bilincinin artması ile yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi artmıstır. Biyodizel, dizel motorları için, bitkisel ve hayvansal yaglar gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilebilen alternatif bir yakıttır. Avrupa Birliginin 2003/30/EC Direktifi ile 2005 sonunda piyasaya arz edilen fosil yakıtlarına %2 oranında biyoyakıt eklenmesi zorunlulugu getirilmistir. Bu çalısmada, biyodizel üretimi, özellikleri, dizel motorlarda alternatif yakıt olarak kullanılması, biyodizelin Dünya ve Türkiye` deki durumu incelendi. Daha önce yapılan deneysel çalısmalar ile konu desteklendi. Özellikle, biyodizelin pahalı olması nedeni ile, atık yagların kaynak olarak kullanılması ele alındı. Atık yaglardan biyodizel üretim yolu, atık yaglardan elde edilen biyodizelin motor performansına ve emisyonlarına etkisi , atık yagların Türkiye`deki durumu incelendi. Anahtar Kelimeler ; Dizel motor, alternatif yakıt, biyodizel, motor performansı, motor emisyonu, transesterifikasyon, atık yag
Özet (Çeviri)
Diesel fuels are used in many areas and take an important place in country's economy. Decreasing of oil day by day, petroleum crisises and increasing environmental consciousness cause to the interest in renewable energy sources. Biodiesel, which can be produced from edible sources such as vegetable oils or animal fats, is an alternative fuel for diesel engines. European Union's 2003/30/EC directive brings a must that 2% biofuel should be added to the fossil fuels on the market at the end of 2005. In this study, biodiesel production, its properties, use in diesel engines as an alternative fuel and it`s situation in the world and the Turkey have been discussed. Study has been supported by the experimantel works that was done before. Biodiesel is currently expensive, so use of waste cooking oils as source of biodiesel is determined. Biodiesel production from waste cooking oil, effect of the biodiesel produced from waste cooking oil on engine performance and emissions, situation of waste oils in Turkey have been investigated. Key words ; Diesel engine, alternative fuel, biodiesel fuel, engine performance, engine emissions, transesterification, waste oil.