Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi Carabidae (Coleoptera) familyası üzerinde sistematik çalışmalar
Systematic studies on family Carabidae (Coleoptera) in the Middle and East part of Black Sea region
- Tez No: 284589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. ORHAN MERGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinden 2005-2010 yılları arasında toplanmış Carabidae familyasından 9 tribüsten 54 tür ve 6 alttür incelenmiştir. İncelenen Carabus bonvouloiri bonvouloiri, C.bonvouloiri kaschkarensis, C.chevrolati, C.gordius, C.heinzi heinzi, C.heinzi mateuellus, C.tokatensis kosensis, C.tokatensis kosensis ve Zabrus sublaevis Türkiye için endemiktir. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış, sinonimleri, Dünya ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Ayrıca erkek genital organa ait aedeagus, iç kese ve paramerler ile dişi genital organa ait hemisternit, bazal ve apikal stylomer incelenmiş, tarifleri yapılarak şekilleri ayrıntılı olarak çizilmiştir. Tribüs, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmıştır. Anahtar karakterleri taşıyan morfolojik yapı ile birlikte erkek ve dişi genital organ karakterlerinin alttür, tür ve üst kategorilerdeki taksonomik durumları ortaya konmuştur. Araştırmada ele alınmış türlerde erkek ve dişi genital yapı ilk kez bu boyutlarda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study deals with the fifty four species and six subspecies belonging to nine tribe of Carabidae family which are collected from the Middle and East Part of the Black Sea Region during 2005-2010.Among the species examined Carabus bonvouloiri bonvouloiri, C.bonvouloiri kaschkarensis, C.chevrolati, C.gordius, C.heinzi heinzi, C.heinzi mateuellus, C.tokatensis kosensis, C.tokatensis kosensis and Zabrus sublaevis are endemic for Turkey. The detailed body morphologies, synonyms and both the Turkey and world-wide distributions of the species are given. Additionally aedeagus, internal sac and parameres of the male genitalia and hemisternite, basal stylomer and apical stylomere of female genitalia are examined and drawn in detail. Diagnostic keys for tribes, genus and species are prepared. Morphologically important parts with male and female genitalia are appreciated in subspecies, species and upper taxonomic level. The male and female genitalia of these species are discussed in detail for the first time.