Karar destek sistemlerinde istatistiksel çözümleme yöntemleri
Statistical analysis techniques in decision support systems
  1. Tez No: 284665
  2. Yazar: YOSUN KATI
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM SİNİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada; Karar Destek Sistemleri (KDS), KDS'nin tarihsel gelişimi, ne olduğu ve ne olması gerektiğine ilişkin tartışma konuları, bileşenleri, sınıflamaları, diğer Bilgi Sistemleri içindeki yeri, farklı alanlarda geliştirilen KDS uygulamalarında kullanılan istatistiksel modeller incelenmiştir.KDS örnek uygulaması olarak; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'ndan elde edilen 2009 yılına ilişkin Hanehalkı İşgücü Anketi verilerine, bu sistemlerde sık kullanılan Veri Madenciliği yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında istihdamda olan ve işsiz olan kişilerin özelliklerinin belirlenmesi ve işsiz sayısının azaltılması için ne tür kararların alınabileceği belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise, SPSS Clementine programında yapılan Veri Madenciliği çalışması sonucu elde edilen bulgularla ilgili tartışma ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; Decision Support Systems (DSS), historical development of DSS, disagreements what DSS must be, DSS components, DSS classifications, DSS in other Information Systems, statistical decision support models used in various DSS were examined.As a DSS sample application; 2009 Household Labour Force Survey data from Turkish Statistical Institute (Turkstat) were analyzed with Data Mining technique that typically used like that systems. In the light of analysis conclusion, employed and unemployed people?s charasteristics and which decisions can be made to prevent this have been tried to determine.In the last section of the study, discussions and interpretations were given related to the results obtained from the Data Mining techniques applied with SPSS Clementine program.