Uzun dönem bakım sigortasının stokastik modellenmesi
Stochastic modeling of long-term care insurance
  1. Tez No: 284677
  2. Yazar: SİBEL KAYGISIZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ESENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzün demografik yapısı; ilerleyen tıp teknolojileri, değişen yaşam stilleri ve yaşam koşullarındaki gelişmeler paralelinde değişiklik göstermektedir. Beklenen yaşam sürelerinde meydana gelen artış dünya nüfusunun yaşlanmasına ve günlük yaşam aktivitelerini etkileyen, fiziksel veya zihinsel kronik hastalık mağduru birey sayısında da artışa sebep olmaktadır. Uzun dönem bakım sigortası, sigorta sağlayıcılarına ödenen primler karşılığında uzun dönem bakım için fon temini sağlayan bir sigorta türüdür. Bugün dünyada Amerika, Japonya, İngiltere, Almanya, Hollanda, Avusturalya gibi ülkelerde uygulanan uzun dönem bakım sigortası sistemi ülkemizde henüz uygulanmamaktadır. İki tür poliçeye sahip olan sigortada toplanan primler ve tazminatlar, kişiye sunulan hizmetin şekli, süresi ve kişinin yaşına bağlı olarak çeşitlenmektedir.Uygulandığı ülkelerde sigorta sektörü uzun dönem bakım sigortasının fiyatlandırılmasında deterministik modelden faydanmaktadır. Ancak bu yöntemin iki kusuru bulunmaktadır. Bu kusurlar fiyatlandırma sırasında bir kayıp raslantı değişkeni oluşması ve bu kayıbın fiyatlandırmada yok sayılması ile sağlıklı bireylerin ölümlülük oranlarının katlı olarak hesaplanmasıdır. Bu tez çalışmasında uzun dönem bakım sigortasının fiyatlandırılması stokastik açıdan ele alınacaktır.Bu tezin yazımında, uzun dönem bakım sigortasında fiyat kararsızlığınının ölçümü ve bireylerin sağlık düzeylerini kontrol eden rasgele bileşenler için stokastik benzetim tekniği ile modelleme yapılması, uzun dönem bakım sigortası poliçe türleri için değişmeyen ve net tek primlerin hesaplanmasını sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the demograpfic structure is changing parallel with the advancing medical technology, changing life styles and advances in living conditions. The substantial rise in life expectancy causes to aging of the world population and increasing in the number of victims of physical or mental chronic illness. Long-term care insurance provides funding for long-term care services in return for a premium paid to the insurance provider. Long-term care insurance, used currently in many country like America, Japan, Britain, Germany, Holland and Australia in world, has not been used in our country yet. In insurance, has two types of policy, the premiums and benefits are varied depending on the age of the insured and the services offered.In pricing policies in the countries used long-term care insurance, standart industry practice uses a deterministic model. But, this model presents two shortcomings. The shortcomings are that not to considering the loss random variable which comes to exist during pricing and calculating the mortality of healthy lives multiple. In this thesis long-term care insurance will be discussed in terms of stochastic.In the writing of this thesis, we aim to measure the pricing volatility with using a simulation prepared with stochastic simulation techniques for the random components checking on the health status of individuals and calculate the net single and level premiums for two policy types of long-term care insurance.