Roket egzoz gazının telemetri bandında haberleşmeye etkileri
Rocket exhaust plume effects to communication links in telemetry band
  1. Tez No: 284676
  2. Yazar: CANER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında takip edilen bir rokete ilişkin bilgileri yer istasyonuna aktarmak amacıyla radyo dalgaları ile kurulan telemetri linklerine etkiyen parametrelerden roket egzoz gazının (yakıt atığının) linke etkisi incelenmiştir.Egzoz gazı ile havanın etkileşime girdiği bölgede buz kristalleri, su tanecikleri, yüksek miktarda gaz karışımları ve serbest elektron yükleri bulunmaktadır. Bu sebeple çözümleme çalışmalarında öncelikle atmosferde bulunan gazların, su tanecikleri içeren bulut, sis ve yağmur olgularının, buz kristalleri içeren kar ve dolunun ve yüksek miktarda elektron yoğunluğu içeren iyonosferin radyo dalgalarına etkileri incelenmiştir.Egzoz gazından kaynaklanan zayıflamayı veren bir modelde kullanılmak üzere elektron yoğunluk dağılımı üzerine çalışılmış ve elde edilen bilgiler, mevcut bir yakıt atığı konfigürasyonu için kullanılarak MATLAB ortamında analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir.Çalışmalar, CST isimli nümerik elektromanyetik analiz yazılımında tekrarlanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of missile exhaust plume to telemetry links established by electromagnetic waves to transfer the missile payload data from missile to the earth station is examined.Ice crystals, water particles, high amounts of gas mixtures, and free electron charges are located at the interaction region of exhaust gases and the atmosphere. Therefore, primarily for gas content atmospheric gases, for water particles cloud, fog and rain; for ice crystals snow and hail; and for free electron charges ionosphere effects to radio waves are examined.Electron density distribution is examined to implement in a model which gives the attenuation caused by exhaust plume and the results are used in the analysis performed by MATLAB for a given exhaust plume content.Studies are repeated by CST named a numerical electromagnetics analysis software tool. The obtained results are compared.