Pistacia terebinthus, Salvia multicaulis, Morus alba'nın antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi ve oksidatif stres oluşturulmuş ratlarda bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
Determination of antioxidant capacities of Pistacia terebinthus, Salvia multicaulis, Morus alba and effects on some biochemical parameters in rats constituted oxidative stress
- Tez No: 284720
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Pistacia terebinthus, Morus alba, Salvia multicaulis'in su ve etanol ekstraktlarının in vitro şartlarda antioksidan etkileri araştırıldı. Lipit peroksidasyon (LPO), yağ asidi düzeyi, lipofilik vitamin değerleri, protein ve glutatyon miktarları ile ortam şartlarına göre kolesterol düzeyleri ölçüldü. Bu amaçla kontrol, H2O2 reaktifi ve Pistacia terebinthus ekstraktını içeren gruplar ile bunların kombinasyonları kullanıldı.Ekstraktların antioksidan ve antiradikal aktivitelerini belirlemek için toplam antioksidan aktivite, 2,2´-azinobis (3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) radikal giderme aktivite, 2,2-difenil-1-pikril-hidrazil (DPPH?) serbest radikal giderme aktivite, indirgeme kuvveti, süperoksit anyon radikali (O2?-) giderme aktivite, hidrojen peroksit giderme aktivite, FRAP testi ve metal şelatlama aktiviteleri ayrı ayrı çalışıldı. Buna ilaveten ekstraktlarda toplam fenolik bileşiklerleri pirokatekol ve kuersetin miktarı olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant effects of extracts water and ethanol of Pistacia terebinthus, Morus alba, Salvia multicaulis, which are under in vitro conditions were investigated. The lipid preoxidation (LPO), level of fatty acid, lipophilic vitamin values and cholesterol levels were measured based on the environmental conditions, the amount of protein and glutathione. For this purpose, control, H2O2 reagent and containing extract of Pistacia terebinthus groups and their combinations were used.In order to determine the antioxidant and antiradical activities of extracts, the total antioxidant activity, 2,2´-azino-bis(3-ethylbenzthiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) radical scavenging activity, 2,2-diphenyl-1-picryl-hydrazyl (DPPH?) free radical scavenging activity, reducing power, superoxide anion radical (O2?-) scavenging activity, hydrogen peroxide scavenging activity, FRAP assay and metal chelating activities were performed separately. In addition, total phenolic compound in extracts were determined as pyrocatechol and quercetin equivalent.