G.L.İ. ve E.L.İ Müesseselerindeki galeri açma makinaları ile yeraltında üretim yapabilme olanaklarının araştırılması
- Tez No: 28475
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
XV ÖZET Büyük çoğunluğu T.K. î. taraf mdan işletilen Türkiye lin yit rezervi 8 milyar ton 'un üzerindedir- 1991 yılında T.K.Î.'ce 40.5 milyon ton linyit üretilip bunun % 15' i yaralt xndan sağlanmıştır. Bunun yanxsxra toplam yeraltx üretiminin % 50'si kalxn kömür damar larxndan sağlanmıştır. Q.A.L. dışında T.K. î.'nin bütün yeraltx işletmelerinde klasik uzun ayak yöntemi uygulanmaktadxr. G.L.Î. ve E.L.t' de % 75 - 80 verimle calisxlan kalxn kömür damarı madenciliği yapxlmaktadxr. bu nedenle gerekli bütün teç hizat ve makinalarxn T.K. t.' nin mevcut kaynaklarxndan saglanmasx koşulu ile bu randımanın yükseltilmesi için uygun bir yarı mekanize uzun ayak sisteminin uygulanmasx önerilmiştir. Yapxlan ön çalxşmalar T.K. t.' deki bazx kollu galeri açma makinalarxnxn buradaki kazx ve yükleme işi için kullanxlabilecegini göstermiştir. Münferit hid rolik direkler ve I profilli çelik tahkimatların ayak tahkimatı içinde uygun olabileceği ayrıca anlaş ılmışt ir. Göçükten alınan kömür miktarında galeri açma makinaları yardxmxyla artabileceği düşünülmüştür. Bu çalışma, G.L.Î. ve E.L.t.' de uygulanmasx öngörülen yarı mekanize uzun ayak sisteminin teknik uygulanabilir liği ile ilgilidir. T.K. t.' deki ocaklardan elde edilen pratik deneyimlere dayanılarak bu sistemin teknik olarak uygulanıp uygulanamayacağı hususunda ayrıntılı araştırma lar yapılmıştır. Usun ayak panolarının tasarımı ve boyut - 1 andın İması, var olan teçhizatların kapasitesi ve büyük lüğüne göre yapılmıştır. Makina ve teçhizatların seçim kriterleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Yapılan çalışmalar önerilen sistemin uygulanması ile mev cut üretimin iki katına çıkabileceğini ve daha güvenli bir çalışma koşullarının elde edilebileceğini göstermek tedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish lignite reserve, the vast majority of which is run by Turkish Coal Enterprises ( T.K.Î. ), is in excess of 8 billion tons. The annual production rate of T.K.Î. in 1991 was 40.5 million tons and 15 % of this was produced through underground operation. Furthermore 50 % of overall undergroun operation was obtained from thick seams. With the exception of O.A.L. mine, in all underground mining operations T.K.Î. has employed the conventional longwall mining system. In G.L.Î. and E.L.Î. mines, thick seam mining governs with an efficiency of % 75 - 80. In order to increase the efficiency, a suitable semi-mechanised longwall mining systemwas suggested to be employed, that all the equipments and machinery reqiiredare supplied through T.K-l.'s available resources. The preliminary investigations have shown that some boom-type tunnelling machines currently operating in T.K.Î. mines, are very likely to be employed for excavation and loading. Single hydraulic props incorporating I section steel bars were also found to be suitable for roof support. Versatility of the roadheaders was thought to increase the production rate from goaf. This study is concerned with the investigations on the practicability of the suggested semi-mechanised' longwall mining system for thick seams in 6.L.I. and E.L.I, mines ofT.K.Î.. A comprehensive study was carried out in detail in an attempt to determine the technical feasibility of the system by considering the practical experiences in T.K.I, mines The longwall panels were designed and dimensioned with respectto the capacity and the size of the available equipments. Selection criterias for the equipments and the machinery were explained in detail.vx The investigations indicate that with the suggested mining system the current production rate can well be doubled and better and safer working conditions are likely to be obtained.