G.L.İ. Tunçbilek Ömerler Yeraltı İşletmesi'nde taban yollarında gerilme ve birim deformasyonlarının dağılımı
- Tez No: 6456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
1 V ÖZET Bu çalışmada sonlu elemanlar metodunun madenciliğe uygulaması sunulmuştur. Çalışma bölgesi olarak G.L.İ Tunç- bilek Ömerler yeraltı işletmesi seçilmiştir. Bu bölgedeki kalın kömür damarlarının üretimi sırasında taban yollarında oluşan gerilmeler ve birim deformasyonlar SAP IV adlı sonlu elemanlar paket programı kullanılarak hesaplanmış ve bu tez içinde altı bölüm olarak sunulmuştur.Birinci bölüm, sonlu elemanlar metodunun mühendisliğe uygulanmasını içerir. ikinci' bölümde ise, bu metodunun iki boyutlu statik analizi yapılmıştır. üçüncü bölümde, sonlu elemanlar yönteminin sağladığı faydaları, geleceği ve yeraltı yapılarına uygulanması sırasında alınması gereken önlemleri içermektedir. Dördüncü bölümde ise, SAP IV bilgisayar programının yapılardaki statik ve dinamik analizi sunulmuştur. Program ise aşağıdaki eleman tiplerini içermektedir, a. üç boyutlu kafes eleman, b. üç boyutlu kiriş eleman, c. Düzlem gerilme ve düzlem şekil değiştirme elemanları, d. iki boyutlu axisymmetric ; birleşkeler, e. üç boyutlu birleşkeler, f. Kalın kabuk eleman, g. ince plaka ve ince kabuk eleman, h. Sınır eleman. f. Boru eleman, bu yapısal elemanlar hem dinamik hem de statik analizde ku 1 1 an ı 1 ab i 1 i r. Beşinci bölümde, Ömerler ocağındaki taban yollarının çevresindeki yer değiştirme ve gerilme dağılımlarının mikÖZET tarları SAP ÎV bilgisayar programı kullanılarak hesap edilmiştir. Altıncı bölüm ise, bu çalışmanın sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, raining applications of the finite element method were presented. Ömerler Col 1 iery-G. L. I Tuncbi- lek area was chosen as the investigation area. When thick coal seams are excavated, stresses and displacements around the bottom roadways can be computed by a computer program named SAP IV. This subject was presented as six chapters in this thesis. In the first chapter, engineering applications of the finite element method were given. In the second chapter, two dimensional static analysis of this metod was analysed. In the third chapter, the adventages, future improvement and applications of the finite element method on underground structures were described. In the fourth chapter, the computer program SAP IV for static and dynamic analysis of structures was explained. The program presently includes the following element types, a. Three dimensional truss element, b. Three dimensional beam element, c. Plane stress and plane strain element, d. Two dimensional axisymmetric solid, e. Three dimensional solid, f. Thick shell element, g. Thin plate or thin shell element, h. Boundary element, i. Pipe element, these structural elements can be used in a static or dynamic analysisSUMMARY In the fifth chapter, the results of stress distributions and displacements around the bottom roadways in Ömerler Colliery were computed by using SAP IV computer program. The last chapter, includes the conclusions of this research.