Açık kaynaklı yazılımlar ile OGC web servisleri üzerinden görerek uçuş bilgilerinin kartografik sunumu
Cartographic portrayal of visual flight information on OGC web services using open source software
  1. Tez No: 414178
  2. Yazar: ABDULKADİR MEMDUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MELİH BAŞARANER, DR. YAVUZ SELİM ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda gelişmelerin yoğun olarak yaşandığı Web olgusundan diğer bir çok disiplin gibi kartografya da büyük ölçüde etkilenmiş ve haritaların tasarımı, üretimi, yayımı ve sunumu Web üzerinden gerçekleştirilir hale gelmiştir. Önceleri Web üzerinde basit ve statik görüntüler biçiminde sunulmaya başlayan haritalar, günümüzde her zaman her yerden ulaşılabilir Web servisleri anlayışıyla kullanıcıların isteğiyle anında üretilebilmekte ve sunulmaktadır. Web servisi kısaca, kullanıcıya sonuç ürünü sunmak üzere sağlayıcı tarafından üretilen yazılım bileşeni şeklinde tanımlanmaktadır. Web servisleri, genelde Servis Odaklı Mimari (SOA) ile kullanılırlar ve iki tür gerçekleştirme yöntemi vardır. Bunlar, World Wide Web Consortium (W3C) ve REpresentational State Transfer (REST) Web servisleridir. Mekansal standartlar üreten organizasyonların başında gelen Open Geospatial Consortium (OGC) tarafından üretilen standartlar (örn. Web Harita Servisi) çoğunlukla REST yapı örüntüsünü kullansa da, W3C Web servisleriyle gerçekleştirilmeleri de mümkündür. Bilgisayarlarla birlikte hayatımıza giren en önemli kavramlardan biri yazılımdır. Günümüzde, şirketler tarafından ticari amaçlar için üretilen yazılımların yanında, ticari bir amaç gütmeyen ve gönüllü yazılımcılar tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan açık kaynaklı yazılımlar da mevcuttur. Son yıllarda yazılım firmalarının da benimsediği 'yazılıma değil, desteğe ücret öde' felsefesi ile açık kaynaklı yazılımların üretimi ve gelişimi hızlanmıştır. Bu felsefe ile mevcut açık kaynaklı yazılımları kullanarak baştan sona Web üzerinden mekansal bilgi sunumuna olanak sağlayan OpenGeo Suite yazılımı geliştirilmiştir. Topografik haritalar üzerine belirli havacılık bilgi ve işaretleri eklenerek oluşturulan havacılık haritalarında, havacılık bilgileri topografik bilgilere göre daha sık güncellenmektedir. Basılı haritalarda bu güncelleme hızlı yapılamadığından havacılar bu süre zarfında güncel bilgilere erişimde güçlük yaşamaktadırlar. Bu çalışmada, yukarıda ifade edilen problemin çözümü için açık kaynaklı yazılımlar ve OGC standartları kullanılarak bir web harita uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama ile havacıların ihtiyaç duyduğu görerek uçuş bilgileri, OGC İşaret Kodlama standardı aracılığıyla işaretleştirilerek topografik harita üzerine eklenmiş ve Web üzerinden kullanılabilir, güncelleştirilebilir ve çıktısı alınabilir durumda bir hava haritası elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cartography, as many other disciplines, has also substantially been affected from the remarkable progress of the Web phenomenon in recent years and the use of the web for design, production, dissemination and portrayal of maps has gained popularity. In the past, maps were simple images on the Web, but today there is ubiquitous Web services approach, which makes instant production of maps possible according to the requests of users. Web service is briefly defined as a software component produced by service provider, which delivers the final product to the user. Web services are typically performed together with Service Oriented Architecture (SOA) pattern with two common ways. These are World Wide Web Consortium (W3C) and REpresentational State Transfer (REST) Web services. Besides, the standards such as WFS and WMS, issued by Open Geospatial Consortium (OGC), a leading organization for open geospatial standards, mostly conform to the REST pattern but they can also be implemented with the W3C Web services. Software is the one of the most important concepts, which comes into our lives together with the computers. Today, there are commercial softwares, produced by the companies as well as free and open source softwares, produced by volunteered programmers in the market. In recent years, the production and development of open source software has gained momentum along with the adoption of 'pay for the support not for the software' philosophy by some companies. With this philosophy, a software stack called OpenGeo Suite has been released using existing open source softwares for head to toe Web mapping applications. In aviation maps, which are produced by adding special aviation information and symbology on topographic maps, the update of aviation information is more frequent than topographic information. For this reason, aviators have confronted with outdated maps. In this study, a Web mapping application was implemented using open source software and OGC standards so as to solve the problem mentioned above. In this application, visual flight information that aviators need has been encoded with OGC Symbology Encoding standard and added on the topographic map and thus an aviation map has been obtained, which is ready for updating or printing purposes.