Orta Karadeniz'de avlanan hamsi ve mezgit balığında ağır metal tayini
Determination of heavy metal in anchovy and whiting fish in the Middle Black Sea
  1. Tez No: 284793
  2. Yazar: FATMA GÜL ABANOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. FATMA AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Orta Karadeniz' in Samsun ilinde avlanan balıklarda (Hamsi ve Mezgit) ağır metallerin tayin edilmesi amaçlanmıştır. İncelenen balıklar yıkanıp kurutulup küçük parçalar haline getirildikten sonra, HNO3, HCIO4 eklenerek yaş yakma yöntemi uygulanmış ve ağır metal miktarları belirlenmiştir.Analizler sonucunda balıklarda bulunan Fe, Mn, Zn, Cu, Pb, Cd derişimleri her bir balıktan üçer numune alınarak alevli AAS ile saptanmıştır. Analizler sonucunda 2009 yılında hamside Fe için 34,0 ± 2,5 µg/g; Mn için 2,0 ± 0,0 µg/g; Zn için 129,3 ± 15,0 µg/g; Cu için 3,7 ± 1,6 µg/g; Pb için 0,4 ± 0,2 µg/g; Cd için 0,2 ± 0,05 µg/g bulundu. 2009 yılında mezgitte Fe için 9,9 ± 2,1 µg/g; Mn için 4,3 ± 0,7 µg/g; Zn için 58,0 ± 3,5 µg/g; Cu için 2,3 ± 0,7 µg/g; Pb için 0,9 ± 0,2 µg/g; Cd için 0,2 ± 0,03 µg/g bulunmuştur. 2010 yılında hamside Fe için 51,5 ± 5,3 µg/g; Mn için 4,2 ± 0,9 µg/g; Zn için 221,0 ± 10,5 µg/g; Cu için 3,8 ± 1,9 µg/g bulundu. 2010 yılında mezgitte Fe için 7,0 ± 4,6 µg/g; Mn için 3,0 ± 0,0 µg/g; Zn için 28,3 ± 1,0 µg/g; Cu için 2,7 ± 0,7 µg/g bulunmuştur.Yöntemin doğruluğunu belirlemek amacıyla çalışmada kullanılan yaş yakma yöntemi sertifika edilmiş referans balık protein numunesine (DORM-3) uygulanmıştır.Çalışmada sonuç olarak hamsi ve mezgitte bulunan ağır metal derişimleri genel olarak yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the determination of heavy metals in fishes (anchovy and whiting) cought in Samsun which is the province of Middle Black Sea was aimed. Having been washed, dried and cut in to small pieces the fishes HNO3 and HClO4 were added and using wet ash method, heavy metal concentrations were determined.By taking three samples from each fish the concentrations of Fe, Mn, Zn, Cu, Pb, Cd were determined with Flame AAS to be the result of analysis in fishes. In the resulting analysis, in 2009, metal concentration of anchovy have been found 34,0 ± 2,5 µg/g for Fe; 2,0 ± 0,0 µg/g for Mn; 129,3 ± 15,0 µg/g for Zn; 3,7 ± 1,6 µg/g for Cu; 0,4 ± 0,2 µg/g for Pb; 0,2 ± 0,05 µg/g for Cd in 2009, metal concentration of whiting have been found 9,9 ± 2,1 µg/g for Fe; 4,3 ± 0,7 µg/g for Mn; 58,0 ± 3,5 µg/g for Zn; 2,3 ± 0,7 µg/g for Cu; 0,9 ± 0,2 µg/g for Pb; 0,2 ± 0,03 µg/g for Cd in 2010, metal concetration of anchovy have been found 51,5 ± 5,3 µg/g for Fe; 4,2 ± 0,9 µg/g for Mn; 221,0 ± 10,5 µg/g for Zn; 3,8 ± 1,9 µg/g for Cu in 2010, metal concentration of whiting have been found 7,0 ± 4,6 µg/g for Fe; 3,0 ± 0,0 µg/g for Mn; 28,3 ± 1,0 µg/g for Zn; 2,7 ± 0,7 µg/g for Cu.In order to determine the accuracy of the methot used in the wet ash methot to the reference fish protein samples (DORM-3) was appliedAnchovies and whiting in the study as a result of heavy metal concentration were high in general.