Cevher hazırlamada bilgisayar uygulamaları
- Tez No: 28482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, cevher hazırlama hesaplamalarında bilgi sayar kullanımının artırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla önce konular ele alındı, daha sonrada konu hakkında basic programlama dilini kullanarak uygulamalar yapıldı. Ele alman konular, kütle balansı, değirmen ve kırıcı seçimidir. Ayrıca Norbal isimli bir paket program ta- tanıtıldı. Norbal cevher hazırlama devre verilerini kütle balansı yapan bir bilgisayar programıdır. Sonuçta metalurjik denge çizelgesini oluşturan basit programların yanında değirmen seçimini yapabilen paket programlar da elde edildi ve cevher hazırlamada bilgisayar uygulamaları sürecine eklendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the objective was to increase the use of computers at mineral processing calculations. With this purpose; firstly theoritical subjects were described. Then, the computer applications were carried out by using the basic program language. The subjects co vered were mass balancing and selection of the mills and crushers. Beside, a pocket program called Norbal was introduced. Norbal is a mass-balancing computer program for the regression of mineral processing results. Finally, the pocket programs were obtained capable of selecting the mill and beside simple programs creating me tallurgical balance table. These programs were introduced along with case studies for the computer application in mi neral processing.