Denizde güvenlik haberleşmesi
Security communication at sea
- Tez No: 284841
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada denizde yaşanacak olası bir kaza anında ve sonrasında hayatta kalmanın birincil kuralı ve en basit güvenlik yöntemi olan haberleşme sürekliliği sağlamanın en iyi yolu; Küresel Tehlike ve Emniyet Haberleşme Sistemi, Global Maritime Distress Safety System (GMDSS) , Denizde Acil Durum Haberleşmesi'nde kullanılan yersel (terrestrial) ve göksel tekniklerin (space) çalışma prensipleri, bu prensiplere uygun olarak üretilmiş telsiz haberleşme aygıtları, aygıtların bakım ve kullanımları, gemilerin bu bakım, tutum koşullarına göre donatılması, cihazları hangi bölgede, hangi yeterlilikte operatörlerin kullanabileceği, telsiz operatörlerinin standart donanım dışında, geminin işletilmesine katkıda bulunabilmek için nasıl bir teknik altyapı ile cihaz tercih etmeleri gerektiği gibi hususlar telsiz operatörlüğü yapmış bir Kaptan gözü ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, such things that should be on top of the list of survival requirements during and after a probable sea collusion as the best safety and communication system Global Maritime Distress Safety System (GMDSS), the basic principles of terrestrial and space communication, the application, calibration and usage principles of the required devices, the required hardware equipment of the ships for those devices, the compatibility, education and authority of the device operators were studied from the practical perspective of a Captain operated as a radio officer.