Arıtılmış atık suların derin deniz deşarj noktası ve civarında meydana getirdiği bazı fiziko-kimyasal değişimlerin araştırılması
Research of some physical-chemical changes created by treated discharge waters at the deep sea discharge point and its vicinity
- Tez No: 284842
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR EGEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Urla ve civarı evsel atıklarının İleri Biyolojik Arıtma Sistemi ile arıtıldıktan sonra derin deniz deşarjı ile Karantina Adası doğusundaki denize deşarj edildiği noktadan itibaren saptanan beş istasyondan 2009 Yazı ile 2010 İlkbaharı arasında yüzey ve dip sularından mevsimsel örnekler alınmış ve alınan bu örneklerde bazı fiziko-kimyasal parametrelerin incelemesi yapılmıştır.Karantina Adası'nın doğusunda, ileri biyolojik arıtma ile arıtılmış suların denize deşarj edildiği noktadan itibaren saptanan beş istasyondan alınan örnekler sonucunda; derinliğin 12-25m, berraklığın 3,4-6,45m, su sıcaklığının 15,4-24,5°C, çözünmüş oksijenin 4,96-7,85 mg/L , pH'ın7,16-8.38, tuzluluğun ? 33,2-39,3, kalsiyum miktarının 240,48-521,04 mg/L, kalsiyum sertliğinin 600-1760 mg/L, toplam sertliğin 6300-7740 mg/L, magnezyum miktarının 1288,96-1692,67 mg/L, nitrit azotunun 0-2,60 ?g.at/L, nitrat azotunun 0-3,35 ?g.at/L , amonyum azotunun 0-5,52 ?g.at/L, fosfat fosforunun 0-1,10 ?g.at/L, silisin 0,07-6,21 ?g.at/L değerleri arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, five stations were determined, between the point of deep sea discharge of the domestic waste of Urla and enviroment which were purified by the biological treatment system and the sea discharge east of Karantina Island, between Summer 2009 and Spring 2010 seasonal samples of the surface and deep waters were taken and with these samples physico-chemical parameters were examined.Samples taken from five stations determined at the east of Karantina Island, at the point where water treated with advanced biological treatment is discharged into the sea, showed us measure changes between; depth 12-25 m, turbidity 3,4-6,45 m, tempature of water 15,4 ?C - 24,5 ?C, dissolved oxygen 4,96 ? 7,85 mg/L, pH 7,16 ? 8,38, salinity ?33,2-39,3, calcium 240,48-521,04 mg/L, calcium hardness 600-1760 mg/L, total hardness 6360-7740 mg/L, magnesium1288,96-1692,67 mg/L, nitrite 0-2,6?g.at/L,nitrate0-3,35 ?g.at/L, amonium 0-5,52 ?g.at/L, phosphate0-1,10?g.at/L, silicate 0,42-6,21 ?g.at/L