Satsuma mandarininde hasat öncesi antagonist maya uygulamalarının hasat sonrası çürüklüklere etkileri üzerinde araştırmalar
Studies on the effectiveness preharvarst applications of antagonist yeasts on postharvest decays of satsuma mandarins
- Tez No: 284840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Satsuma mandarininde hasat sonrasında en önemli sorunlardan birisi Penicillium digitatum ve P.italicum yeşil ve mavi çürüklüğüdür. Bu çalışmanın amacı hasat öncesi maya uygulamaları ile hasat sonrasında Penicillium çürüklüklerinin engellenmesidir. Bu amaçla, çalışmalarımızda hasat öncesi ilaçlamalarda Benzimidazole grubu fungisitlerden biri olan ve turunçgillerde hasat öncesine ruhsatlı benomyl etki maddeli fungisit ve turunçgil meyvelerinde Penicillium çürüklüklerine etkili olduğu daha önceki projeler kapsamında yapılan çalışmalarda belirlenen bazı maya izolatlarının biyoformulasyonları (M1/1, Metschnikowia pulcherrima ve L22/1/1, Pichia guilliermondii) kullanılmıştır. Denemeler E.Ü. Bahçe Bitkileri Bornova deneme bahçesinde ile İzmir'in Seferihisar ilçesine ait bir üretici bahçesinde gerçekleştirilmiştir. Hasat edilen soğuk hava deposunda (5°C) 3 ay boyunca depolanmıştır. Meyvelerde çürüklük sayımları, mayaların populasyon dinamiği ve mikrobiyal yük izlenmiştir. Ayrıca kalite analizleri de gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Satsuma mandarinlerinde hasat öncesi benomyl ve antogonistik maya biyoformulasyonlarının etkinliğinde iki bahçe arasında uygulamalar açısından benzer sonuçlara ulaşılamamıştır. Bornova deneme bahçesinde M1/1 no'lu maya izolatı 2.ayda %64,05 etki gösterirken, Seferihisar'da %51,69 etki göstermiştir. Mayaların populasyonunda da beklenilen sonuç alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
Postharvest Penicillium digitatum and P.italicum caused the rot of green and blue are the most important problems in satsuma mandarin. The purpose of this study was to prevent Penicillium decays by preharvest yeast applications. For this purpose, in this work, it was used benomyl from benzimidazole group of fungicides which is one the registrated fungicides on citrus on preharvest and bioformulations of antagonistic yeasts isolates (M1/1, Metschnikowia pulcherrima and L22/1 1, Pichia guilliermondii) found effective against Penicillium rots in previous projects. The treatments were carried out in the orchard of E.U. Faculty of Agriculture Department of Horticulture in Bornova and a farmer?s orchard in Seferihisar, İzmir. The harvested fruit were stored in a cold storage room (5 °C) for three months. Decayed fruit counts, and the population dynamics of yeast and microbial load were monitored. Moreover, the quality analysis was conducted on fruit samples. As a result of the study, it did not get the same results in the two gardens on the effectiveness of preharvest applications of bioformulations of yeasts and benomyl. The yeast isolates M 1/1 was more effective in both experiment gardens in the Bornova (64,05%) and Seferihisar (51,69%). It has not received the expected results on the population dynamics of yeast isolates.