Kadın plasenta hormonu (hCG) ve GnRH kullanımı ile süt ineklerinde döl veriminin iyileştirilmesi olanakları
Possibilities of hCG and GnRH utilization for improving fertility in dairy cows
- Tez No: 284843
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİN CEDDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek verimli süt ineklerinde Heatsynch ve Selectsynch yöntemleri ile yapay tohumlamadan 5 gün sonra GnRH ve hCG uygulamalarının plazma progesteron düzeyi, gebelik, gebe kalma oranına, kayıplarına etkilenirinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada doğum yapmalarından 35±2 gün geçmiş 186 baş sağmal Siyah Alaca ineği rast gele seçilmiştir. İnekler ilk gün GnRH enjeksiyonu, 7 gün sonra PGF2a ve Heatsynch grubundakilere olmak üzere 24 saat sonra estradiol benzoate (EB) enjekte edilmiştir. Selectsynch grubunda bulunan ineklere ise EB enjekte edilmemiştir. Her iki grupta tohumlanan hayvanların bir kısmına 5 gün sonra GnRH, bir kısmına hCG enjeksiyonu yapılmış, kalan kısmına ise bir şey yapılmadan kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Yapay tohumlamadan 14. ve 23. gün sonra kan örnekleri alınmıştır. Gebeliklerin saptanması 45 ve 90 gün sonra rektal palpasyon ile gerçekleştirilmiştir. Kızgınlık tespiti ve yapay tohumlamanın yüzdesi sırasıyla Heatsynch grubunda %92.19 Selectsynch grubunda %39.34; 45. güne ait gebelik oranı ise sırasıyla %39.68 ve %20.66 olarak bulunmuştur. Yapay tohumlamadan 5 gün sonra yapılan GnRH ve hCG enjeksiyonlarının kontrol grubundakilere oranla plazma progesteron düzeyinde daha fazla artış görülmüştür, tohumlamadan sonraki 14. günde GnRH uygulanan ineklerde plazma progesteronu önemli düzeyde yüksek bulunmuştur Yine, fark önemli olmasa da, 45. gündeki gebe kalma oranları GnRH uygulanan grupta %62.07; hCG, uygulananlarda %48.39; kontrol grubunda ise %37.78 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to evaluate and to compare effects of Heatsynch, Selectsynch synchronization methods as well as GnRH and hCG administration on 5th day after AI on plasma progesterone concentration, pregnancy rate, conception rate, and loss in high producing dairy cows. A total of 186 Holstein lactating cows at 35± 2 days postpartum were randomly assigned from the herd. Cows received an injection of GnRH, followed 7 days later by PGF2?. Cows in the Heatsynch group received an injection estradiol benzoate (EB) 24 h after the last PGF2?. Following the synchronization of estrus and AI, cows were injected with either GnRH, hCG or saline on days 5 after AI. Blood sampling were conducted once between days 14 and 23 after AI. Pregnancy diagnoses were performed on days 45 and 90 after AI by rectal palpation. Detected in estrus (insemination) and pregnancy rates were higher for cows in the Heatsynch group than those in Selectsynch group. AI applied were 92.19 vs. 39.34%, Pregnancy rates at 45 days were 39.68 vs. 20.66% respectively. GnRH or hCG treated cows 5 days after AI showed higher plasma progesterone level at 14th following AI compared to control group. Moreover, although the different was not significant, conception rate at 45 day after AI were found as 62.07% in GnRH, 48.39% in hCG, and 37.78 in control group respectively.