Yonca ıslahında seçme bitkilerin klonla hızlı üretilmesinde elverişli yöntemin belirlenmesi
Determining the efficient method for fast breeding by cloning specific plants in the improvement of alfalfa
  1. Tez No: 284854
  2. Yazar: HÜLYA HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SIRRI SEVİMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma 2009 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Seralarında yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan materyal Orta Anadolu Bölgesinde 7 ilden (Kayseri, Sivas, Kırşehir, Yozgat, Aksaray, Konya ve Ankara) toplanan 13 seçme yonca bitkisinin klonları farklı ortamlarda köklendirilerek en elverişli ortamın belirlenmesine çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre 15. günde köklenme oranları bakımından klonlar ve klon x ortam interaksiyonu arasında istatistik olarak önemli farklılıkların olduğu görülmüştür. Ortamlar arasında fark bulunamamıştır. 159 nolu klon %90.00 oranla en fazla kök oluşturmuştur. 181 nolu klon %53.75 oranla en az köklenen klon olarak belirlenmiştir. 159 nolu klon perlit ortamda en fazla oranda köklenirken, 181 nolu klon ise perlit ortamda en düşük oranda kök oluşturmuştur.15. ve 25. günde kök uzunlukları bakımından klon, ortam ve klon x ortam interaksiyonu bakımından istatistiki olarak 0.01 düzeyinde farklılık görülmüştür. 15. günde 122 nolu klon 3.12 cm ile en uzun köklü klon olmasına karşılık, 169 nolu klon ise 1.90 cm uzunluğunda köklenerek en kısa köklü klon olmuştur. 15. ve 25. günde kum ortamda köklenen klonlar, perlit ortama göre daha uzun olmuştur. 15. ve 25. günde klon x ortam interaksiyonunda 122 nolu klon kum ortamda en uzun kökü oluşturuken, perlit ortamda en kısa köklü klon olmuştur. 25. günde 166, 170 ve 171 nolu klonlar en fazla kök uzunluğu oluşturarak ilk sırada yer almışlardır. 169 nolu klon ise en yavaş gelişen klon olmuştur. 40. günde harç içerisinde canlı kalan klonlar arasında istatistik olarak önemli farklılıkların olduğu görülmüş, ortamların ise canlı kalan klonlara etkisinin olmadığı görülmüştür.Harç ortama şaşırtılan uzun köklü klonların 40. Günde canlılık oranına olumlu etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Perlit ortamda köklenen klonların canlı kalma oranının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in Research and Practice Fields belong to the Department of Arable Crops Ankara University Institute of Agriculture in 2009. Materials used in the research have been Alfalfa. clones acquired from 7 cities ( Kayseri, Sivas, Kırşehir, Yozgat, Aksaray, Konya and Ankara). It is tried to determine the most efficient media for Alfalfa by rooting 13 chosen Alfalfa. clones in different medias.In accordance with the result of this research, in terms of rooting rates at 15th day, between clones and clone x a significant statistical difference in media interaction has been observed. No difference seen between medias. Clone No: 159 have been rooted the most which is rated % 90.00. Clone No: 181 have been rooted the least which is rated % 53.75. While clone No: 159 have been rooted the most in pearlite media and clone No: 181 have been rooted the least.In 15th and 25th days, in terms of root size the clone, media and the clone x difference of 0.01 level has been observed statistically.In 15th day, clone No: 122 was the clone which has the longest root of 3.12 cm. Clone No: 169 had the shortest length of root which was 1.90 cm. Clones rooted in 15th and 25th days in sandy media have become longer in root size than in pearlite media.In 15th and 25th days, in the interaction of clone x Clone No: 122 rooted the longest but in pearlite media it rooted the shortest. In 25th day clones No: 166,170 and 171 rooted the longest and have taken their places on the top of the list. However, clone No: 169 is recorded as the slowest in growing. In 40th day among surviving clones in mixture significant differences have been observed statistically but media has no effect upon surviving clones.In 40th day, transfer in soil mixture long rooted clones have been detected to have no positive effect on survival rate.Clones rooted in pearlite media have been detected to have the highest survival rate.