Çorum ili ekolojik koşullarında makarnalık buğday üretimi
Durum wheat production in ecological conditions of Çorum
  1. Tez No: 284858
  2. Yazar: ALİ TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AVCI BİRSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çorum İli Ortakuzey Geçit Kuşağı'nda yer almaktadır. Çorum'un buğday ekiliş ve üretimi 1990'lı yıllardan günümüze değişmiştir.İklim faktörleri bakımından Çorum İli genel olarak makarnalık buğday üretimine elverişlidir. Tarım yapılan toprakların üçte birinin, 1. ve 2. sınıf topraklar olması, yörenin makarnalık buğdaya uygun bir toprak varlığının bulunduğunu göstermektedir. Ülkemiz makarna endüstrisindeki gelişmeler, artan makarna tüketimi dikkate alınarak, Çorum İli makarnalık buğday üretim potansiyeli değerlendirilmelidir.Çorum İli'nde, makarnalık buğday ekilişini artırmak için; yetiştirme tekniklerinde, özellikle yüksek verimli ve endüstri kuruluşlarının kalite beklentilerini karşılayacak çeşitler dağıtılmalı, sertifikalı tohumluk kullanımı ve yeterli düzeyde gübreleme yapılmalı, yüksek fiyatlar ile üretici özendirilmeli, makarnalık buğday fiyat ve alım politikasıyla desteklenmeli, endüstri kuruluşları ile üreticiler arasında ?sözleşmeli makarnalık buğday üretim? yöntemleri geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Çorum was located in Central North Region. From 1990?s to present days sown area and production of wheat becomes different in Çorum.Climatic factors in Çorum were generally found suitable for the requirements of durum wheats. The sum of I. and II. Classes of soils sharing more than 30 % of total sown area shows that the soil source of the zone is quite vast for durum wheat production. Potential of durum wheat production of Çorum was utilized because of developing of macaroni industry and increasing of macaroni consumption in Turkey.It was concluded that more improvements in growing techniques especially in distrubition of high yielding varieties suitable for the quality requirements of the industry, use of certificated seed and sufficient fertilization, encourage of farmers with high prices, official support in purchase and prices of durum wheat, and finally application of ?contracted durum wheat production? through the cooperation between farmers and industrial institutions are needed, in order to increase the production of durum wheat in Çorum.